برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

در مورد بیماری کشنده هاری چه مقدار اطلاعات داریم؟ آیا نیاز به واکسن داریم؟ پاسخ همه این سوالات را در مقاله آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies مطالعه بفرمایید.

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

 

 

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabiesآنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

بیماری هاری چیست؟

بیماری هاری یا حیوان گزیدگی یک بیماری کشنده و بسیار خطرناک است که سیستم عصبی را مورد حمله قرار می دهد.که در بزاق حیوان پنهان شده است و از طریق گاز گرفتن به بدن انسان وارد می شود، البته راه های دیگری هم برای انتقال این ویروس می باشد، مانند کشیدن پنجه ای که آغشته به بزاق می باشد که این امر به ویژه در حیوان گربه دیده می شود. بیماری هاری یکی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات است و این بیماری هرساله خسارات جانی، بهداشتی و اقتصادی فراوانی را به همراه دارد. این بیماری یک بیماری عفونی_عصبی می باشد که در تمام حیوانات خونگرم قابل رویت می باشد.

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

علائم هاری در گربه

بیماری هاری بین تمام حیوانات خونگرم قابل انتقال است و گربه یکی از عامل های حمل کننده این ویروس می باشد، تحقیقات نشان داده است که در حیوان گربه بیشتر از حیوان سگ دیده می شود. علائم بیماری در گربه با علائم بیماری در حیوان سگ کمی متفاوت است. بیماری هاری در گربه با نشانه هایی نظیر، مرحله مقدماتی ویروس، که در این مرحله شما متوجه زخم حاصل از گزیدگی یا آبسه در گربه می شوید که احتمالا این زخم توسط یک حیوان مریض دیگر به گربه شما منتقل شده است.

دوره نهفتگی بیمای در گربه تقریبا سه ماه طول می کشد و بعد از این مدت بیماری به سیستم عصبی حمله می کند و بعد از یک هفته باعث مرگ حیوان شما می شود.
تغییرات رفتاری در دوره مقدماتی شما را شگفت زده می کند چرا که اگر گربه شما خجالتی و ترسو است با اعتماد به نفس بیشتری پیش شما حضور پیدا می کند، یا اگر گربه شما بسیار بازیگوش است می تواند در گوشه ای قایم شود و خود را دور کند. در ابتدا دوره گربه امکان دارد بی حال و بدون اشتها باشد.
مرحله بعدی، مرحله تحریک کننده می باشد که در این مرحله گربه سعی بر تغییرات رفتاری شدید تری دارد، به شدت بی قرار به نظر می رسد و نسبت به صداهای طبیعی واکنش زیادی نشان می دهد، گربه بدون هیچ دلیلی پرخاشگر می شود و به مردم و اشیا ها حمله می کند. مرحله بعد مرحله فلجی نام دارد که آخرین مرحله بیماری هاری می باشد، در این مرحله سر و گردن گربه دچار فلجی می شود و گربه دیگر قادر به بلعیدن غذا نیست در این زمان دهان گربه کف می کند و ترشح بزاق بیشتر می شود و وقتی ضعف به فلج تبدیل شود عضلات تنفسی از کار می افتد و منجر به مرگ می شود.

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabiesآنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

انتقال هاری از انسان به انسان

بیماری هاری، تنها از طریق حیوانات به انسان انتقال پیدا نمی کند. چرا که انسان مبتلا به بیماری می تواند بیماری را از طریق بزاق خود به انسان دیگر انتقال دهد. احتمال این وجود دارد که انسان مبتلا شده در دوره کمون بیماری خود باشد و انسان سالم بعد از ارتباط با بزاق فرد مبتلا شده، هاری را وارد بدن خود کند. علائم بیماری در انسان مبتلا شده قابل رویت می باشد چرا که هاری بیماری است که می تواند انسان را از پا بیاندازد. امکان دارد شما به اشیایی دست بزنید که بزاق فرد مبتلا ان را آغشته کرده باشد و این امر باعث انتقال بیماری هاری می شود.

 

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

واکسن هاری چند نوع دارد؟

دو نوع واکسن برای بیماری عصبی هاری وجود دارد، که یکی مربوط به حیوانات و دیگری مربوط به انسان است، که بعد از گاز گرفتگی توسط حیوان آلوده، برای جلوگیری از عواقب غیر قابل درمان تزریق می شود. واکسن هاری می تواند هم پیش از ابتلا و هم در زمان ابتلا تزریق شود چرا که مشکلی برای بدن انسان و حیوان ایجاد نمی کند، بعد از زدن سه دوز به مدت زیادی در بدن وجود دارد. واکسن هاری از طریق عضله یا پوست وارد بدن می شود، و یکی از مهم ترین واکسنها در سازمان بهداشت جهانی می باشد که هزینه عمده ای برای موجود بودن آن در تمامی کشور ها پرداخت می شود.

 

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

بیماری هاری چگونه منتقل می شود؟

همان طور که در بخش های قبلی توضیح مختصری راجع به چگونگی انتقال بیماری هاری صحبت شد، می توان حدس زد که بیماری هاری از چه طریق به انسان یا حیوان دیگری انتقال پیدا می کند. بیماری هاری از طریق بزاق انتقال پیدا می کند، امکان دارد حیوان شما از حیوان دیگری که با بیماری هاری دست و پنجه نرم می کند بیماری را وارد بدن خود کرده باشد یا خود شما از طریق گاز گرفتگی و ناخن کشیدن های حیوانتان مبتلا شده باشید. بیماری هاری یک بیماری خطرناک است که سیستم عصبی را درگیر می کند و شما دوره بیماری خیلی سختی را تجربه خواهید کرد. شما می توانید یکی از افراد مبتلا به بیماری هاری باشید که از طریق بزاق خود بیماری را به حیوان یا انسان دیگری انتقال دهید. با ما تا اخر مقاله همراه باشد و علائم بیماری را تشخیص دهید.

 

 

 

برای دیدن مقاله بیماری دیستمپر سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

مراحل بیماری هاری

بیماری هاری در بدن انسان بسیار متفاوت است، اما در کل این بیماری تشکیل شده از سه مرحله می باشد که شامل مراحل مقدماتی، مرحله تحریک کننده و مرحله فلجی می باشد. در مرحله اول شما متوجه تغییرات رفتاری همچون پرخاشگری یا ترسو شدن، ترس از حضور در اجتماع یا اعتماد بنفسی که هرگز مشاهده نشده می باشید. در مرحله بعد شما متوجه می شود که هر یک از علائم در شما شدید تر بروز داده می شود، شما به شدت حساس و پرخاشگر می شوید، تمامی صداهای طبیعی برای شما ازار دهنده می شود و به شدت شما را ازار می دهد. در مرحله بعد شما متوجه لمس شدن قسمت هایی از بدن خود می شوید.

تمامی این مراحل در حیوانات شما هم بروز می دهد و شما در این مرحله متوجه فلج شدن حیوان خود می شوید. شما بعد از سه ماه متوجه حضور یا علائم بیماری هاری می شوید و بعد از طی کردن سه مرحله، اگر درمان نشود عواقب خطرناکی برای شما دارد و در حیوان شما بعد از مرحله فلجی و قادر به بلع غذا نبودن مرحله مرگ را پیش رو دارد. باید توجه داشت عوارض واکسن های هاری بعد از گذشت دو الی سه هفته در بدن انسان با حیوان مشخص می شود.

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabiesآنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

دوره کمون هاری در انسان

دوره کمون بیماری در انسان از زمان بین 15 روز تا سه ماه دیده می شود، اما در برخی از موارد تا یک سال علائم هاری در انسان دیده شده است. بعد از ان به مرحله بروز اولیه می رسیم که بین چهار الی 10 روز طول می کشد که نشانه هایی مانند تب و لرز، خستگی، بی اشتهایی، حالت تهوع، سرگیجه، افسردگی، بدن درد، سوزش و خارش، اشکال در بلع، درد های شکمی و اسهال را به همراه دارد. مرحله بعدی مرحله حاد عصبی نام دارد که در این مرحله شما درگیر تغییرات رفتاری، توهم، ترس، درد های عضلانی، تشنج و فلجی موضعی می شوید، که بعد از گذراندن این مراحل باید به فکر درمان سریع بیماری هاری باشید.

آیا این بیماری برای انسان کشنده است؟

بیماری هاری یک بیماری کشنده و خطرناک است که قدرت بلع را از انسان می گیرد و این امر باعث ضعیف شدن انسان می شود، اما می توان از بیماری هاری جلوگیری یا آن را درمان کرد. اما باید توجه داشت که سریع دوره درمان بیمار شروع شود و تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد چا که اگر مراحل بیماری هاری را طی کند و درمان را شروع نکرده باشد منجر به عواقب خطرناکی همچون مرگ می شود.

 

 

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

راه درمان این بیماری

باید بدانید که هاری مانند تمامی بیماری ها دارای راه درمان می باشد، و شما در این بخش به انجام راه های درمان می پردازین، با ما همراه باشید تا بتوانید به حل این بیماری نزدیک شوید.

تمیز کردن زخم یا گاز گرفتگی

در این مرحله زخم باید با استفاده از آب و صابون تمیز و در صورت نیاز قسمت له شده قطع و جدا سازی شود تا سطح زخم از ویروس پاک شود. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل حل این بیماری می باشد.

استفاده از سرم و واکسن هاری

در این مرحله بعد از استفاده از واکسن و سرم باید به فرد مبتلا شده واکسن کزاز تزریق شود. باید بدانید که شما بدون استفاده از واکسن دچار اتفاقات بسیار خطرناکی می شوید.

مصرف آنتی بیوتیک

در این مرحله بیمار باید از آنتی بیوتیک های قوی برای بهبود استفاده کند و بیمار تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد. استفاده از دوز های متفاوت واکسن هاری بستگی به پیشروی در مراحل بیماری دارد، که این موضوع مربوط به دکتر یا دامپزشک می باشد.

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabiesآنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

تشخیص زود هنگام بیماری هاری در سگ ها

شما می توانید با داشتن دانش کافی درباره بیماری، سریع متوجه تغییرات اولیه سگ خود شوید چرا که در مرحله اولیه که علائم رفتاری در حیوان شما پدید می آید، و حل این مشکل و درمان بیماری بسیار راحت می باشد. باید همیشه رفتار حیوان خود را زیر نظر داشته باشید و اگر حیوان شما دچار تغییرات رفتاری شدید مانند افسردگی و پرخاشگری شد، سریعا به درمان آن فکر کنید. در کل حیوان شما باید هر سه ماه چکاب کامل شود، چرا که شاید بروز علائم در حیوان شما دیر تر اتفاق افتاده باشد و حیوان شما بعد از بروز علائم وارد مرحله حاد شود که در این مرحله درمان بسیار دشوار می باشد.

 

آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies

 

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله آنچه در مورد بیماری مهلک هاری باید بدانیم Rabies ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا