برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

عقیم سازی سگ و گربه چه معایب و مزایایی دارد؟ برای آشنایی با این مبحث با مقاله معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat همراه باشید.

 

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

عقیم سازی در سگ و گربه ماده

عقیم سازی به جراحی ای میگن که در طی اون اندام های تولید مثلی حیوان مثل رحم و تخمدان و بیضه ها برداشته میشه و این راه تنها راه برای کنترل جمعیت سگ و گربه هاست.

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

چرا عقیم سازی باید انجام بشه؟

1.پیشگیری از سرطان غدد پستانی و رحمی:

اگه سگ یا گربه ی ماده رو قبل از شروع اولین سیکل فحلی(تجربه ی سیکل جنسی) عقیم کنین احتمال اینکه به سرطان پستان و رحم مبتلا بشن خیلی کمه.  بعد از اولین فحلی احتمالش7% وبعد از دومین فحلی خطر بروز سرطان 25% وهر چقدر از چرخه ی فحلی بگذره احتمال ابتلا به سرطان زیاد میشه.

2.پیشگیری از عفونت رحم:

عفونت رحم میتونه برای سلامتی حیوانات بسیار خطرناک باشه. پیومتر یا عفونت رحم از میانسالگی به بعد مشاهده میشه ودرمانش هزینه بر و سخته. پس بهتره قبل از این که مشکل پیش بیاد حیوون عقیم بشه.

 

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

مزایای عقیم سازی:

 1. جلوگیری از حاملگی و تولد توله سگ ها نا خواسته (خوب است بدونین تو امریکا سال2013 حدود سه میلیون و هفت صد هزار سگ و گربه ی سالم بی سرپرست رو یوتانایز (مرگ با ترحم و بدون درد و رنج) میکنن.
 2. زندگی سالم و طولانی و جلوگیری از سرطان ها
 3. از بین رفتن فحلی های مکرر
 4. کاهش هزینه رشد و تربیت توله های متولد شده
 5. مطیع تر شدن حیوان
 6. ممکنه به خاطر جذب جفت خود محل یا خونه روترک  کنن که با عقیم کردن این مشکل برطرف میشه
 7. اموزش پذیرتر میشن
 8. نشانه گذاری نمیکنن

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog catمعایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

تصورات اشتباه در مورد عقیم سازی:

از خیلی از صاحبای حیوانات خانگی میشنویم که نگران عقیم سازی پتشون هستند، نمیدونن چه کاری درسته و هنوز نمیتونن تصمیم بگیرن. مطالب و اطلاعات متفاوتی رو از بقیه میشنون و نمیدونن چی درسته و چی غلط. در ادامه چند تفکر اشتباه رایج رو با شما مطرح می کنیم که شاید نگرانی شما باشن.

 

 1. آیا بعد از عقیم سازی ،سگ یا گربه ی خونگی  من افسرده میشه؟ آیا تمایلش رو برای بازی  با سگ های دیگه از دست میده؟ حتما یادتون باشه که افسردگی و آرومتر شدن دو کلمه کاملا متفاوت با بار معنایی متفاوت اند! بعد از جراحی عقیم سازی فرمان برداری حیوانات خانگی تا حدود قابل توجهی افزایش پیدا می کنه! ولی افسردگی(که به خودی خود یک بیماری است) براشون اتفاق نمی افته. در واقع احتمال ناهنجاری های رفتاری کاهش پیدا می کنه ولی میزان نشاطشون تغییری نمی کنه! بعد از طی دوره نقاهت  با سگ ها دیگر بازی میکنن و اگر سن عقیم سازی مناسب و به جا باشه رفتار های تولید مثلی بعد از جراحی ندارن.
 2. من سگ ماده دارم. باید صبر کنم برای اولین بار فحل شه و بعد عقیمش کنم؟ ( فحل شدن تجربه سیکل جنسی)؟ خیر !!! هیچ مقاله ی معتبری ذکر نکرده که تجربه ی سیکل جنسی برای سگ ماده مفیده! بلکه در صورت که عقیم سازی سگ ماده قبل از اولین فحلی باشه احتمال بروز سرطان پستان به صفر می رسه.
 3. من شنیدم اگه سگ یا گربه ام یکبار جفت گیری کنه یا باردارشه برای سلامتیش مفیده،آیا درسته؟ خیر جفت گیری زمانی برای سلامتی حیوان خانگیتون مفیده که شما یک زوج سگ یا گربه داشته باشید که به طور معمول باهم جفت گیری کنند و فرزندآوری داشته باشن. ولی تجربه یکبار جفت گیری تاثیری روی سلامتی حیوان خانگی شما ندارد.
 4. من شنیدم دوره نقاهت بعد از عقیم سازی به خصوص در ماده ها خیلی سخت و دردناکه و بخیه ها اونو اذیت می کنه و مدت طولانی باید در خانه بهش رسیدگی شود،آیا این موضوع صحت دارد؟ هر جراحی نیاز به طی کردن دوره مراقبت پس از جراحی داره ولی در عقیم سازی این دوره کوتاه تر است مخصوصا اگر توسط یک متخصص جراحی این کار صورت بگیره. بعد از گذراندن این دوره حیون شما به فعالیت روزانه خود باز میگرده.
 5. می ترسم بعد از جراحی عفونت کند،آیا این نگرانی درسته؟ در صورتیکه جراحی به درستی و در محیط مناسب انجام شود نیازی به نگرانی نیست.
 6. آیا سگمان بعد از جراحی چاق می شود؟ خیر عقیم کردن،حیوانتان را چاق نمیکنه بلکه غذای بیش از حد و فعالیت کم باعث چاقی میشه. استفاده از غذای خشک مخصوص برای حیوان عقیم شده و افزایش فعالیت روزانه از این موضوع پیشگیری می کنه.

 

معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله معایب و مزایای عقیم سازی در سگ و گربه Neutering the dog cat ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا