برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
مطالب جالب در مورد میمون Monkey

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

آیا میتوانیم میمون رو به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد؟ چه نکاتی در مورد میمون باید بدانیم؟ با مقاله مطالب جالب در مورد میمون Monkey همراه باشید.

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

میمون در کدام دسته از حیوانات است؟

میمون ها از جانوران باهوش جزء دسته پستانداران هستند که در جنگل های بارانی قاره آفریقا و بخش هایی از جنوب شرقی آسیا و جنگل های آمریکای جنوبی  زندگی می کنند. این دسته از حیوانات باهوش عمدتاً از برگ و میوه های گیاهان تغذیه می کنند، اما گونه های بزرگ تر میمون ها مانند شامپانزه ها و گوریل ها از حیوانات دیگر نیز تغذیه می کنند. بارز ترین مشخصه های این پستاندار ها هوش بالای آن ها و توانایی بالا رفتن از درخت است. به گونه ای که این پستاندار در خواب هم در بالای درخت به سر می برد و معمولا بر روی شاخه ای دراز می کشد. میمون ها شبیه ترین حیوانات از نظر بیولوژیکی به انسان ها هستند. میمون ها موجودات اجتماعی هستند و در دسته های بزرگ و به صورت گروهی زندگی می کنند. آنها بسیار باهوش هستند و توانایی حل مسئله و استفاده از ابزار ها برای به دست آوردن غذا را دارند. همچنین میمون های بزرگ تر از استراتژی های پیچیده برای شکارکردن استفاده می کنند.

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

انواع میمون ها در جهان

در سرتاسر جهان حدود 260 گونه متفاوت از حیوان ها کشف شده که این گونه ها بسیار با یک دیگر تفاوت دارند. از کوچک ترین آن ها که حدود 13 سانتی متر طول دارد تا بزرگ ترین میمون که حدود 45 کیلو گرم وزن دارد. در ادامه به معرفی چند گونه معروف می پردازیم.

 

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

میمون دماغ دراز

این موجود خنده دار دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بینی بزرگی است که در جزیره بورنئو واقع در جنوب شرق آسیا زندگی می کند. طول عمر این میمون 20 سال است و حدود 66 تا 76 سانت (با احتساب دم) قد دارد، وزن آن حدود 20 کیلو گرم است. این حیوان از برگ و دانه های گیاهان و همچنین حشرات تغذیه می کند. متاسفانه این حیوان شگفت انگیز در خطر انقراض قرار دارد.

 

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

مندریل

این گونه بزرگ ترین میمون شناخته شده است که به شاه بابون هم معروف است. شاه بابون بومی جنگل های بارانی آفریقا است و در گروه هایی به بزرگی 50 نفر زندگی می کند. آن ها هیکل عضلانی و صورت رنگی و زیبایی دارند، آنها همچنین دندان های نیش بزرگی دارند که برای دفاع از خود استفاده می کنند. آنها از میوه ها، ریشه درختان، قارچ ها، حشرات، کرم ها، قورباغه ها، مارمولک ها و حتی بعضی مار ها تغذیه می کنند.

 

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

مارموست کوتوله

کوچک ترین گونه میمون است که حدود 13 سانتی متر طول دارد و وزن آن به 100 گرم می رسد، این حیوان بامزه به میمون بند انگشتی نیز معروف است. این پستانداران ساکن جنگل های آمازون هستند و بر روی درختان کنار رودخانه یافت می شوند. آنها معمولا از بی مهرگان و ترشحات گیاهان تغذیه می کنند، همچنین از برخی مهره داران کوچک مانند مارمولک ها نیز تغذیه می کنند. این حیوان ها دندان های مخصوصی برای سوراخ کردن پوست درختان دارند تا بتنوانند از صمغ آنها تغذیه کنند.

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

وروت

میمون وروت صورت سیاه رنگ و پوست زیتونی رنگ دارد، آنها ساکن مناطق کوهستانی شرق آفریقا هستند و عمدتاً گیاه خوار هستند اما گاهی از تخم پرندگان نیز تغذیه می کنند. جالب است بدانید که جزیره سنت کیتس به جزیره میمون مست مشهور است زیرا این این گونه ابتداء به عنوان پت در قرن هفدهم به این جزیره آورده شده اند و در طول تاریخ به نوشیدن نوشیدنی های الکلی بازدید کنندگان و ساکنان جزیره علاثه مند شده اند.

 

 

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

کاپوچین

میمون کاپوچین ساکن آمریکای جنوبی هست و به باهوش ترین گونه میمون ها معروف است. این جانوران حدود 25 سال عمر می کنند و حدود 30 سانتی متر طول دارند، همچنین وزن آنها حدود 3.9 کیلو گرم است. آنها از میوه ها و برگ گیاهان تغذیه می کنند. همچنین توانایی شکستن دانه های روغنی درختان با استفاده از ابزار های سنگی را دارند. از این حیوان ها در بسیاری از فیلم ها و سریال های هالیوودی استفاده شده است.

 

میمون خانگی

شاید این سوال برایتان پیش بیاد که آیا میمون حیوان خانگی خوبی است؟ یا آیا میتوان آن ها را به عنوان یکی از حیوانات خانگی نگهداری کرد؟ در جواب باید بگوییم که نگه داری از این حیوان کار دشواری است و نیاز به توجه بالا و مراقبت زیاد است. نگه داری از آن ها به عنوان حیوان خانگی در بسیاری از کشور های دنیا به علت در معرض انقراض بودن برخی گونه ها غیر قانونی است. اما با این وجود میمون ها به علت بامزه و باهوش بودن جزء حیوان های خانگی پر طرفدار هستند.

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

گل میمون چه شباهتی با این حیوان دارد؟

شاید شما هم اسم گل میمون را زیاد شنیده باشید، این گیاه زیبا که در تابستان گل می دهد و در باغبانی بسیار استفاده می شود به رنگ های قرمز، سفید و صورتی با رگه های زرد یافت می شود. از این گل به عنوان حاشیه کاری باغچه ها زیاد استفاده می شود. اما چرا به آن گل میمون می گویند؟ زیرا قنچه این گل شباهت اندکی به جمجمه سر میمون دارد.

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

خوردن مغز میمون زنده هنوز هم وجود دارد؟

در برخی کشور های آسیای شرقی مانند چین و ویتنام یک باور قدیمیی وجود دارد که خوردن مغز میمون هوش انسان را افزایش می دهد. در این کشور ها به طرز بی رحمانه ای این غذا سرو می شود و در سرتاسر جهان خشم فعالان حقوق حیوانات را برانگیخته است. دانشمندان با تحقیقاتی که انجام داده اند نه تنها به این نتیجه رسیده اند که خوردن مغز میمون زنده هوش را افزایش نمی دهد، بلکه خطرات جانی بالا و حتی کشنده نیز دارد.

حمله میمون ها در چه مکان هایی بیشتر دیده شده است؟

شاید در اخبار دیده باشید که میمون ها به شهر ها یورش برده و غارت کرده اند اما علت آن چیست؟. در سال پیش دسته بزرگی از میمون ها به شهر لوپبوری در تایلند حمله کردند و مغازه ها و خوراکی های سطح شهر را غارت کردند. این یک پدیده نادر نیست و اغلب در کشور هایی مانند هند و بنگلادش رخ می دهد. به دلیل تخریب زیستگاه های طبیعی این جانداران در این کشور ها، آنها به ناچار مجبور به ورود به شهر ها می شوند. البته در بعضی معبد های هند این حیوانات مقدس شمرده می شوند و مردم به آنها غذا می دهند. اما با گذشت زمان و تخریب بیشتر زیستگاه ها، این معبد ها دیگر جواب گوی میمون های گرسنه نیستند.

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

غذای میمون چیست؟

همان طور که در بالا تر توضیح دادیم، این حیوانات از انواع میوه ها و سبزیجات تغذیه می کنند. همچنین آنها از ریشه و برگ گیاهان، قارچ ها و صمغ درختان نیز تغذیه می کنند. میمون های باهوش تر که از ابزار استفاده می کنند توانایی شکستن دانه های درختان را نیز دارند. همچنین آنها از انواع حشرات، بی مهرگان، کرم ها، خزندگان کوچک، قورباغه ها و پرندگان کوچک و تخم هایشان تغذیه می کنند. به طور کلی این پستانداران جزء دسته حیوانات گیاه خوار هستند که گهگاهی به جمع آوری و یا شکار حیوانات کوچک تر می پردازند.

تفاوت میمون خانگی با میمون وحشی

به طور کلی این حیوانات به فضای زیادی برای زندگی کردن نیاز دارند. به علت سبک زندگی آنها که متشکل گروهی به دنبال غذا گشتن و زندگی بر روی درختان است، آنها به فضای زیادی نیاز دارند. این موجودات در حیات وحش دائما در حال جا به جایی و گشت و گذار هستند. آنها با در نظر گرفتن آب و هوا و فصلی که د آن هستند همواره به دنبال مناطقی از جنگل هستند که دانه ها و میوه های رسیده تری دارد. بچه میمون ها همچنین بسیار بازیگوش هستند و در میان درختان به بازی و یاد گیری می پردازند. به همین علت نگه داری از این حیوان در خانه سخت است و نیاز به فضای مناسب دارد. میمون های خانگی نیاز دارند که در خانه فضای مناسب برای بالا رفتن و آویزان شدن داشته باشد تا فضای جنگل برایشان تداعی شود.

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

چگونه بوی میمون را از بین ببریم؟

سوال بعدی ممکن است این باشد که آیا میمون ها بو می دهند؟ اگر بله، چطور بوی میمون را از بین ببریم؟. به طور کلی این موجودات از حس بویایی ضعیفی برخوردار هستند و بو های بد آنها را منزجر نمی کند. به همین دلیل آنها خیلی به بهداشت اهمیت نمی دهند. در نتیجه شما باید به صورت هفتگی حیوان را حمام کنید. برای این کار می توانید از شامپوهای مخصوص حیوانات خانگی یا انسان استفاده کنید. چون پوست و موی پستانداران به انسان ها شباهت دارد استفاده از شامپوی انسان ها برای انها ضرری ندارد. همچنین باید ماهانه ناخن های آنها را بگیرید تا عفونی نشوند. برای حمام کردن می توانید وان یا سینک را با آب گرم پر کرده، پت خود را به آرامی در آب قرار دهید. این حیوانات معمولا به حمام کردن علاقه دارند.

آموزش پوشک کردن میمون اهلی و خانگی

بچه میمون ها معمولا به علت بازیگوشی زیاد علاقه دارد تا با مدفوع و ادرار خود بازی کنند. به همین بهتر است تا پت خود را پوشک کنید تا هم خودش کثیف نشود و هم خانه شمارا آلوده نکند. این کار به علت شباهت زیاد میمون ها به انسان، به پوشک کردن نوزاد انسان شباهت دارد. با این تفاوت که این حیوان خیلی نا آرام تر و پر انرژی تر از نوزاد انسان است. برای این کار بهتر است از دو نفر استفاده کنید، یک نفر حیوان را به آرامی دور یک حوله بپیچد و نگه دارد و نفر دیگر او را پوشک کند. همچنین به یاد داشته باشید که دم این حیوانات نیاز دارد که آزاد باشد و حرکت کند چون میمون ها از آن برای حفظ تعادل خود استفاده می کنند. پس باید یک شیار برای رد کردن دم حیوان در پشت پوشک تهیه کنید یا از پوشک های مخصوص سگ استفاده کنید.

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

آموزش دادن به میمون به چه صورت است؟

به دلیل هوش زیاد این موجودات آموزش دادن به آن ها می تواند چالش بر انگیز باشد. چون ممکن است آنها مقابل آموزش مقاومت کنند، بنا بر این سعی کنید اول اعتماد حیوان را به دست بیاورید. به دست آوردن اعتماد ممکن است بین 6 تا 12 ماه طول بکشد پس بهتر است از سن پایین این کار را شروع کنید. برای پت خود یک قلاده پلاستیکی بخرید، قلاده های چرمی امکان دارند که به پوست صدمه بزنند. اجازه دهید حیوان آزاد در بیرون از قفسش در حالی که قلاده اش را در دست دارید به بازی بپردازد، این کار باعث می شود تا پت شما به قلاده عادت کند. به دوستان و خانواده خود توضیح دهید تا به فضای حیوان احترام بگذارند و خیلی به او نزدیک نشوند. هنگام آموزش از خوراکی های تشویقی استفاده کنید تا میون زود تر به شما اعتماد کند

چرا میمون بو می دهد؟

همان طور که توضیح دادیم حس بویایی میمون ها ضعیف است، به همین دلیل این حیوانات به تمیزی خود اهمیتی نمی دهند. همچنین آنها در حیات وحش به ندرت به تمیز کردن خود می پردازند. علاوه بر آن میمون ها از کودکی و هنگام بازی کردن به این عادت می کنند که مدفوع خود را پرتاب کنند. همه این ها باعث می شود تا برای نگهداری از این حیوان در خانه حتما به بهداشت آن اهمیت ویژه ای دهید.

مطالب جالب در مورد میمون Monkeyمطالب جالب در مورد میمون Monkey

چرا این حیوان دست به دزدی می زند؟

این حیوانات در معبدی در بالی در کشور اندونزی این را یاد گرفته اند که وسایل با ارزش انسان ها مانند ساعت و عینک را بدزدند و در قبال دریافت غذا و خوراکی آن هارا پس دهند. این نشانه ای از هوش بسیار بالای این حیوان بامزه است. همچنین در کشور هند نیز این موجودات به این معروفند که به ضورت گروهی و سازمان یافته دسا به سرقت می زنند. بسیاری از این میمون ها به این علت دست به سرقت می زنند که زیستگاه های طبیعیه این حیوانات تبدیل به شهر ها و روستاها شده است. پس این موجودات به ناچار دست به این سرقت ها می زنند

مطالب جالب در مورد میمون Monkey

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله مطالب جالب در مورد میمون Monkey ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا