برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

همیشه برای کسانی که سگ نگهداری میکنند این سوال پیش می آید که تغذیه سگم چگونه باید باشید؟ برای پاسخ به این سوال با مقاله چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog همراه باشید.

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

بطور کلی سه نوع رژیم غذایی بر پایه غذای خشک، غذای مرطوب خانگی و خام خوارکی برای سگ ها وجود دارد. اما هنگام انتخاب رژیم غذایی مناسب برای سگ ها، علاوه بر توجه به نیاز های جسمی و بدنی سگ، باید به ذائقه غذایی هر سگ توجه ویژه ای شود. این سوال که چه غذایی به سگم بدهم؟ تبدیل شده به یک دغدغه فکری برای تمام کسانی که سگ دارند. برای پایان دادن به این دغدغه در این مقاله با ایپتوال همراه باشید.

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

 

سگ ها ذاتا جزو دسته گوشتخواران هستند اما سگ های خانگی که در کنار انسان ها زندگی میکنند تقریبا همه چیز میخورند. شما به عنوان یک سرپرست خوب وظیفه دارید تا بهترین غذا را برای سگتان تامین کنید. پس باید مطمئن شوید که تمام مواد لازم برای رشد و حفظ سلامتی سگتان را در وعده های غذایی اش گنجانده اید. مسئله تغذیه در سگ هایی که مشکل جسمی دارند اهمیت بیشتری دارد. برای مثال سگ هایی که دستگاه گوارش حساسی دارند باید دقت بیشتری در تغذیه شان به خرج دهید.

 

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

جایگاه فیبر در رژیم غذایی سگ :

یکی از چیزهای مهمی که در تغذیه سگ ها نقش اساسی دارد فیبر است. فیبر یک ماده مغذی است که در دسته ی کربوهیدرات ها قرار میگیرد و به دو صورت محلول و نامحلول یافت میشود. وظیفه اصلی فیبر این است که به سلامت و تقویت دستگاه گوارش کمک میکند. اما علاوه بر آن خواص دیگری نیز دارد از جمله : حفظ سلامت قلب، پیشگیری از سرطان، افزایش طول عمر، سم زدایی از بدن، درمان یبوست، بسیاری از سگ هایی که به مشکلات گوارشی دچار میشوند، فیبر کمتری از غذایشان دریافت کرده اند. حال شاید از خود بپرسید که فیبر در کدام خوراکی ها یافت میشود.

در زیر تعدادی از غذاهای حاوی فیبر را میبنید :

نخود فرنگی

شلغم

عدس

تخم کتان

برنج

انواع سبزیجات

 

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با غذای سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

آیا میدانید میزان فیبر در غذای سگ شما چقدر است؟

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

سگم در روز چه میزان غذا نیاز دارد ؟

تعداد وعده ها و حجم غذا به نژاد، سن و میزان فعالیت سگ بستگی دارد. چنانچه سگ شما غذای خشک مصرف میکند بهترین راه برای پیدا کردن حجم غذا، توجه به جدول راهنمای روی بسته بندی غذای خشک است. توجه داشته باشید هیچگاه کمتر یا بیشتر از میزان توصیه شده به سگ غذا ندهید زیرا باعث بروز مشکلاتی از قبیل اضافه وزن و آرتروز خواهد شد.

در زیر میتوانید غذاهایی را که میتوانید در سنین مختلف به سگتان بدهید را بخوانید :

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

غذا برای توله سگ ها در سن 8 تا 16 هفتگی :

در این سن سگ ها از مادر خود جدا شده و به خانه و خانواده جدید خود وارد می‌شوند. همین مسئله تغییرات بزرگ در رژیم غذایی آنها بوجود می آورد و برخی نا آگاهی ها در مورد تغذیه توله ها ممکن است ناراحتی معده و دستگاه گوارش را برایشان به دنبال داشته باشد. بمنظور جلوگیری از این امر، بهترین کار استفاده از غذای خشک تجاری با کیفیت بالاست که حاوی تمام مواد مورد نیاز برای رشد توله سگ و سلامت آن باشد.

رژیم غذایی خام برای توله سگ ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا هنوز دستگاه ایمنی شان تکامل نیافته است و نمی‌توانند باکتری های موجود در مواد خام را از بین ببرند بنابراین به سرعت دچار انگل میشوند.

توله ها معده کوچکی دارند و همانطور که خیلی زود پر میشود، خیلی زود هم گرسنه میشوند. با توجه به این مسئله باید تعداد وعده های غذایی را افزایش داد زیرا نمیتوانند مدت زیادی گرسنگی را تحمل کنند.

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

غذای مخصوص توله سگ :

توله سگ های 8 تا 16 هفته گوارش حساسی دارند و باید غذای خاصی مصرف کنند.

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

غذا برای توله سگ های بالای 16 هفته :

از هفته ۱۶ ام به تدریج دندان های شیری میریزند و دندان های دائمی در حال رویش هستند، این امر حس خارش و ساییدن لثه ها به اشیای خارجی را در آنها تحریک میکند‌ و دوست دارند هر چیزی را در اطراف خود میبینند بجوند. برای تقویت دندان ها و همچنین رشد بهتر مفاصل در این سن بهتر است از مکمل های کلسیمی و متناسب با استخوان و دندان استفاده کنید تا به رشد و استحکام دندانهای دائمی آنها کمک کنید. همانطور که گفتیم به دلیل احساس خارش در لثه هایشان، علاقه دارند دست و پای شما و حتی تمام وسایل محیط اطراف را بجوند. در این شرایط میتوانید از اسباب بازی های لاتکس دندانی و تشویقی های زمان بر بدون استخوان کمک بگیرید. سگ ها ترجیح میدهند یک تشویقی خوشمزه را بجوند تا دست و پای شما یا وسایل بی مزه محیط اطراف را. علاوه بر اسباب بازی های دندانی و تشویقی های زمان بر حتما و حتما باید روی آموزش سگ تان نیز تمرکز کنید.

 

مشکل گاز گرفتن سگ

به راحتی با یک تشویقی جویدنی مشکل گاز گرفتن دست و پایتان را حل کنید.

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با غذای سگ اینجا کلیک کنید

‌اضافه کردن مواد غذایی جدید به غذای سگ :

هنگامی که غذای جدید مثل گوشت ها را به غذای سگ اضافه میکنید ممکن است علائمی شبیه به حساسیت و یا عدم توانایی هضم آن ماده غذایی را در توله سگ مشاهده کنید .سگ را زیر نظر بگیرید و در صورت بروز حساسیت، ماده غذایی حساسیت زا را از رژیم حذف کنید. با بزرگ شدن توله سگ میتوانید کم کم حجم هر وعده غذایی را به دو برابر افزایش دهید البته مراقب باشید بیش از حد به سگ خود غذا ندهید. شاید فکر کنید نژاد های بزرگتر به غذای بیشتر نیاز دارند اما همیشه اینطور نیست. باید بدانید که تغذیه بیش از حد ممکن است موجب بروز مشکلات سلامتی نظیر مشکلات اسکلتی -عضلانی در اواخر عمر شود.

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

‌غذای سگ های بالغ :

وعده غذایی برای سگهای بالغ باید هر روز یک یا دوتا باشد. سن بلوغ در سگ های نژاد های مختلف با هم تفاوت دارد و تمام سگ ها در سن یکسان بالغ نمیشوند. سگ هایی را جزو نژاد های خیلی کوچک حساب میکنند که وزن آنها وقتی بالغ شوند نهایتا تا 5 کیلوگرم بشود. این سگ ها در سن 8 الی 9 ماهگی به بلوغ کامل میرسند. سگ های نژاد کوچک عموما پس از بلوغ وزنی بین 5 تا 10 کیلوگرم وزن دارند و در سن 10 ماهگی بالغ میشوند. سگ های نژاد متوسط نیز در سن 12 ماهگی بالغ میشوند و نهایتا به وزن 25 کیلوگرم میرسند. سگ های نژاد بزرگ از همه دیرتر به سن بلوغ میرسند، آنها پس از 24 ماهگی و پایان دو سالگی به سن بلوغ میرسند. این دسته از سگ ها در زمان بلوغ کامل بالای 25 کیلوگرم وزن دارند.

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

سگ های نژاد خیلی کوچک مثل پامرانین خرسی ، پامرانین روباهی ، پودل عروسکی ، یورک شایر و …

سگ های نژاد کوچک مثل تریر ، شیتزو ، اشپیتز و …

سگ های نژاد متوسط مثل هاسکی ، ساموئد ، امریکن آکیتا ، آکیتا ژاپنی و …

سگ های نژاد بزرگ مثل ژرمن شپرد ، رتوایلر ، گلدن رتریور ، ماینوا و …

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

سگ های بالغ :

بلوغ کامل در سگ های نژاد مختلف با هم فرق دارد. از 8 ماهگی تا 24 ماهگی اتفاق می افتد.

تفاوتی ندارد که سگ شما چه نژادی دارد و در چه سنی به بلوغ کامل میرسد، حتما برای حفظ سلامتی سگ، از غذای خشک تجاری با کیفیت بالا و متناسب با سن و نژاد خودش استفاده کنید. چنانچه در تغذیه سگتان سهل انگاری کنید باعث بروز مشکلات فراوانی برای سلامتی اش خواهید شد. این باور که سگ های بالغ میتوانند استخوان بخورند کاملا اشتباه است. روزانه تعداد زیادی از سگ ها به دلیل انسداد روده یا جراحت در معده و روده به کلینیک های دامپزشکی مراجعه میکنند. دلیل آن خوردن استخوان است. چنانچه روده توسط استخوان مسدود شود راهی بجز جراحی و خارج کردن استخوان وجود ندارد.

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با غذای سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

غذای سگ های مسن :

سگ هایی که به سن 7 سالگی میرسند جزو دسته سگ های مسن حساب شده و باید روی تغذیه آنها دقت و حساسیت بسیار بیشتری به خرج دهید. سگ هایی که به این سن میرسند اغلب دوست دارند که غذایشان را در دفعات بالا و در حجم کمتر بخورند اما همیشه اینطور نیست. برخی سگ ها نیز دوست دارند غذای بیشتری ر یک وعده غذایی بخورند. با دقت روی تغذیه سگتان پی خواهید برد که سگ شما جزو کدام دسته است. علاوه بر آن برخی از سگ های مسن به غذایی با فیبر، پروتئین و مواد مغذی بیشتر نیاز دارند. در عوض برخی دیگر نیازشان به این موارد کمتر است به همین دلیل باید برای تغذیه این سگ ها بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. همچنین به دلیل بالا رفتن سن، دندان های سگ سست و ناپایدار شده و نمیتواند غذاهای سفت بخورد.

 

 

چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food Dog

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله چه غذایی به سگم میتوانم بدهم؟ Food dog ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا