برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

برای خرید و نگهداری ماهیان زینتی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ آیا تجربه کافی داریم؟ با مقاله نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium همراه باشید.

 

 

نگهداری از ماهی یک سرگرمی فوق العاده است و ممکن است سال ها طول بکشد تا در پرورش ماهی مهارت پیدا کنید. ماهی ممكن است به دليل تغذیه بیش از حد ماهی و استفاده از انواع آکواریوم ها تا چرخه های نیتروژن، گاهی اوقات احساس ناراحتی کند. در مقاله امروز قصد داریم اشتباه رایج در نگهداری ماهی را بررسی کنیم. مهم است که بدانید این اشتباهات چیست و چگونه می توانید از انجام این اشتباهات جلوگیری کنید تا ماهی خود را ایمن نگه دارید.

 

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

خرید زود هنگام آكواریوم

شاید بزرگترین اشتباهی که می بینم ماهی داران مبتدی مرتکب می شوند این است که ابتدا آكواریوم خود را خریداری می کنند. افراد ممكن است تصمیم بگیرند آکواریوم بخرند و بعداً به این فکر می کنند که کدام نوع ماهی را دوست دارند. هر گونه ماهی برای زندگی به یک محیط بسیار خاص نیاز دارد. اگر ابتدا آكواریوم را خریداری کنید، به طور بالقوه بسیاری از انواع ماهی ها را نمی توانید خریداری كنید زیرا آكواریوم مناسب نخواهد بود. همیشه باید ابتدا به ماهی‌ هایی که می‌ خواهید داشته باشید، فکر کنید و سپس آكواریوم مناسبی برای آنها انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر فقط می خواهید ماهی اسکار پرورش دهید، به طور کلی حداقل به یک آكواریوم ۱۰۰ گالن نیاز دارید.

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با ماهی اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquariumنکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

كنار هم قرار دادن ماهی های ناسازگار

اگر در پرورش ماهی مبتدی هستید، ممكن است تصور كنيد همه ماهی ها دوست هستند و می توانند با یکدیگر زندگی کنند. به عنوان مثال اگر رویال گراما را با رویال داتی بک ترکیب کنید، قطعا مشکل خواهید داشت. بنابراین لازم است که هنگام خرید ماهی برای آکواریوم خود باید همیشه سازگاری آنها را بررسی کنید.

برخی از ماهی ها مثل ماهی بتا آنقدر تهاجمی هستند که حتی نمی توانید دو گونه از گونه های مشابه را با هم در يك آكواريوم نگهداری کنید. برخی از ماهی ها نه تنها به دلیل پرخاشگری ناسازگار هستند، بلکه ممکن است به دلیل محیطی که برای زندگی در آن نیاز دارند نیز ناسازگار باشند.

برای مثال شما نمی توانيد ماهی اسکار را با گراما سلطنتی در يك آكواريوم نگهداری كنيد. این به این دلیل است که گراماهای سلطنتی به آب شور نیاز دارند، در حالی که اسکار به آب شیرین نیاز دارد. اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی یک لیست سازگاری دارند که می توانید قبل از خرید ماهی بررسی کنید.

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

نگهداری از ماهی ها با باورهای غلط

شاید بزرگترین اشتباهی که یک مبتدی می تواند مرتکب شود باور كردن این افسانه است که: “ماهی ها فقط به اندازه آكواريوم رشد می کنند. “این افسانه از تعمیم ماهی قرمز ناشی شده است. این یک باور رایج است که ماهی قرمز فقط به اندازه آکواریومی که در آن قرار می گیرد رشد می کند.  این افسانه تا حدی درست است.

ماهی قرمز به عنوان پرورش دهندگان نامشخص شناخته می شود. این بدان معنی است که آنها تا زمانی که بمیرند به رشد خود ادامه می دهند. با این حال، زمانی که آنها در یک آکواریوم کوچک با آب بی کیفیت قرار می گیرند، رشد ماهی متوقف می شود. بنابراین به نظر می رسد ماهی قرمز متناسب با اندازه آكواريوم رشد می كند، اما در واقع رشد آنها متوقف شده است و سلامت آنها به شدت آسیب دیده است.

سپس مردم این افسانه ماهی قرمز را به همه انواع ماهی تعمیم می دهند، بنابراین فکر می کنند که همه انواع ماهی ها فقط به اندازه آكواريوم رشد می کنند. تنها چیزی که واقعاً اتفاق می افتد این است که رشد ماهی های شما متوقف شده است و شما برای همیشه به سلامت آنها آسیب می زنید.

باید مطمئن شوید که آکواریوم شما به اندازه کافی برای ماهی انتخابی بزرگ است! به طور کامل نیازهای ماهی خاص را بررسی کنید و مطمئن شوید که در صورت خرید یک دسته ماهی، اندازه آكواريوم را افزایش دهید.

 

 

برای دیدن مقاله ماهی مرکب اینجا کلیک کنید

 

 

 

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

خرید همزمان آكواريوم و ماهی

اکثر فروشگاه های ماهی معتبر به شما اجازه خرید همزمان آكواريوم و ماهی را نمی دهند. قبل از اینکه ماهی را در آكواريوم خود قرار دهید، باید مطمئن شوید که آکواریوم شما دارای باکتری های مفید است. این باکتری مفید برای ایجاد چرخه نیتروژن مورد نیاز است.

بدون وجود باكتری مفيد، ماهی شما مطمئناً به دلیل افزایش آمونیاک خواهد مرد. حداقل باید ۲-۳ روز فرصت دهید تا آكواريوم شما برای ماهی ایمن باشد. بنابراین برای اطمینان از سلامت ماهی خود، ابتدا باید آكواريوم را آماده کنید و بعد از اینکه برای ماهی مناسب شد، می توانید ماهی را به خانه بیاورید.

با انجام آزمایش آب می توانید بررسی کنید که آیا آكواريوم آماده است یا خیر. در بسیاری از کارناوال ها و نمایشگاه های سرگرم کننده، معمولاً ماهی قرمز به عنوان جایزه اهدا می شود. اگر یک آكواريوم از قبل آماده نداشته باشید، به احتمال زیاد وقتی ماهی قرمز را به خانه می برید، می میرد زیرا آب آماده نیست.

واضح است که تنها راه برای جلوگیری از این امر، خرید یک آکواریوم مناسب از قبل است. سپس باکتری های مفید می توانند رشد كنند و بقيه پارامترهای کلیدی آب (یعنی pH، آمونیاک و نیترات) را بررسی كنيد. پس از تنظیم شرايط آكواريوم، می توانید ماهی را وارد آکواریوم خود کنید.

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

تعویض کل آب آکواریوم

یکی دیگر از اشتباهات رایج مبتدیان این است که هنگام تمیز کردن آکواریوم تمام آب اکواریوم را خارج می کنند. در حالی که در مرحله تمیز کردن، باید تمام آب را از آكواريوم خارج نكنيد. تعویض تمام آب آکواریوم تقریباً به طور قطع ماهی شما را می کشد. اگر مقدار زیادی آب را به یکباره عوض کنید، باکتری ها و اکوسیستم مفیدی را که در آكواريوم انباشته شده است از بین خواهید برد.

بدون این باکتری‌ های مفید، آمونیاکی ایجاد می‌ کنید که برای ماهی شما سمی است. به جای حذف تمام آب، فقط باید حدود 15 تا 20 درصد از کل آب موجود در آکواریوم خود را حذف کنید. این به حفظ سطح pH و دمای مناسب برای ماهی شما کمک می کند و سطح نیترات را در حد معمول نگه می دارد.

همچنین به یاد داشته باشید که آب جدید را قبل از اضافه کردن آن به آکواریوم خود تصفیه کنید. می توانید از نرم کننده آب برای حذف هر گونه مواد شیمیایی مضر در آب لوله کشی مانند کلر استفاده کنید. در نهایت، مطمئن شوید که پارامترهای کلیدی آب (pH، آمونیاک و نیترات) را قبل و بعد از هر تغییر آب آزمایش کنید. می توانید این کار را با استفاده از کیت تست آب انجام دهید.

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquariumنکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

تغذیه بیش از حد

بدون شک، تغذیه بیش از حد ماهی تنها شایع ترین علت مرگ است. برای مبتدیان می تواند دشوار باشد که به ماهی های خود بیش از حد غذا ندهند زیرا ماهی ها همیشه گرسنه به نظر می رسند و در زیستگاه طبیعی خود، ماهی ها مدت زیادی از روز خود را صرف جستجوی غذا می کنند.

دلیل مضر بودن تغذيه بيش از حد اين است که تغذيه زياد باعث ایجاد ضایعات بیش از حد می شود. اول از همه، غذای خورده نشده در مخزن باقی می ماند و باعث ایجاد زباله می شود. و دوم، افزایش ضایعات تولید شده توسط ماهی با مصرف بیشتر غذا ایجاد می شود. این زباله های اضافی می تواند باعث تغییرات مرگبار در ترکیب شیمیایی آب در آکواریوم شما شود.

همچنین، زمانی که ماهی پرخوری می کند، می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند کبد چرب و هضم نامناسب شود. یک قانون سرانگشتی خوب این است که فقط به ماهی های خود غذا بدهید که در عرض ۵ دقیقه به راحتی می توانند بخورند .شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا این مقدار را در یک وعده به آنها بدهید یا اینکه این مقدار را در ۲ یا ۳ بار در روز پخش کنید. با این حال، باید مطمئن شوید که کل زمان تغذیه بیش از ۵ دقیقه نباشد.

 

 

 

برای دیدن مقاله ماهی دیسکس اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

عدم عملكرد مناسب چرخه نیتروژن

جدای از تغذیه بیش از حد ماهی ها، عملكرد نادرست چرخه نیتروژن آكواريوم بزرگترین قاتل ماهی ها است. چیزی که به طور کلی اتفاق می افتد این است که به دلیل کمبود باکتری های مفید، چرخه نیتروژن متوقف می شود. عدم عملكرد مناسب چرخه نیتروژن باعث تجمع آمونیاک می شود و می تواند برای ماهی شما کشنده باشد.

هنگامی که ماهی زباله ایجاد می کند، باعث تجمع آمونیاک در داخل آكواريوم می شود. سپس باکتری های مفید این آمونیاک را از بین می برند و نیتریت ایجاد می کنند. متأسفانه نیتریت برای ماهی شما نیز سمی است، بنابراین دوباره به باکتری های مفید برای تجزیه نیتریت به نیترات نیاز است.

در این مرحله که سطح نیترات افزایش می یابد، باید آب را تغییر دهید زیرا باکتری های مفید نمی توانند نیترات را تجزیه کنند. آنچه در این چرخه مشاهده می کنید، افزایش و کاهش آمونیاک، سپس نیتریت و در نهایت نیترات است. این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید که این چرخه از طریق باکتری های مفید و تغییرات آب ادامه می یابد.

برای تکمیل چرخه نیتروژن به باکتری مفید در مخزن خود نیاز دارید. شما باید هر هفته آب را آزمایش کنید و هنگامی که سطح نیترات افزایش یافت، آب آكواريوم را عوض کنید. معمولاً هر ۱ تا ۲ هفته یکبار مقداری از آب را تعویض كنيد.

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquariumنکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

خرید یک آكواريوم کوچک

ماهی داران برای اولین بار معمولاً یک آكواريوم بسیار کوچک می خرند تا بررسی کنند که آیا ماهی از آن لذت می برد یا خیر. این یک راه مقرون به صرفه برای مردم برای شروع است. با این حال، خريد آكواريوم زمانی دردسر ساز می شود كه مردم یک آكواريوم کوچک می خرند و در عین حال آن را با ماهی هایی پر می کنند که به آکواریوم بزرگتری نیاز دارند.

در حالی که افراد فكر می كنند با بزرگ شدن ماهی یک آكواريوم بزرگتر می خرند و ماهی را جابجا می کنند. با این حال، در واقعیت، این به ندرت اتفاق می افتد. نگهداری چندين ماهی در یک آكواريوم به آنها صدمه می زند و طول عمر آنها را به شدت کوتاه می کند.

 

نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله نکات مهم در خرید آکواریوم ماهی Fish Aquarium ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا