برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

چگونه یک تخم مرغ نطفه دار را شناسایی کنبم؟ راه های افزایش نطفه دار شدن تخم پرنده چیه؟ با مقاله اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm همراه باشید.

 

 

 

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Spermاطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

تشخیص نطفه دار بودن تخم ها قبل از جوجه کشی

در زمان جوجه کشی همیشه تعدادی از تخم های بدون نطفه به صورت ناخواسته در داخل دستگاه جوجه کشی قرار میگیرند. تشخیص نطفه دار بودن تخم ها قبل از جوجه کشی برای بسیاری از کاربران جای سوال می باشد. زیرا تخم های بدون نطفه هم ظرفیت دستگاه را اشغال میکنند و هم در اثر دما و رطوبت زیاد گندیده شده و محیط داخل دستگاه را آلوده میکنند. به همین منظور نطفه سنجی در زمان جوجه کشی ضرورت پیدا میکند تا بتوان از این طریق تخم های بدون نطفه یا تلف شده را حذف کرد.

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

آیا از روی پوسته و شکل ظاهری میتوان تخم نطفه دار را تشخیص داد؟

خیر، به لحاظ ظاهری تخم بارور شده و تخم بدون نطفه کاملا شبیه به هم هست و هیچ تفاوتی در ظاهر آنها وجود ندارد. همچنین پوسته تخم مرغ به اندازه کافی سفت و ضخیم می باشد و به راحتی حتی با نور سنجی هم نمی توان محتویات داخل آن را به خوبی مشاهده کرد. اگر قبل از جوجه کشی تخم بارور شده و بدون نطفه را زیر نور بگیرید، محتویات داخل آنها شبیه به هم خواهند و به هیچ عنوان نمی توان تفاوتی بین آنها قائل شد.

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Spermاطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با مرغ و خروس اینجا کلیک کنید

شناسایی تخم نطفه دار با نوربینی

در جوجه کشی وقتی تخم نطفه دار در معرض دمای گرم و رطوبت بالا قرار میگیرد شروع به رشد میکند. وقتی این نوع تخم ها را در محیط تاریک زیر نور بگیرید، رگ های خونی و یا لکه سیاه کوچک در داخل آن قابل مشاهده میباشد. به همین دلیل تشخیص آنها با نور 4 الی 7 روز بعد از جوجه کشی به راحتی امکان پذیر است. ولی اگر 7 روز بعد از جوجه کشی تخم بدون نطفه را زیر نور بگیرید، هیچ اثری از رگ خونی یا لکه خونی در آن دیده نخواهد شد و محتویات داخل آن همانند روز اول خواهد بود.
قبل از جوجه کشی نطفه دورن تخم هیچ رشدی ندارد و با کندلینگ قابل تشخیص نیست.

نکته: هیچ روش قطعی وجود ندارد که بتوان از طریق آن تخم نطفه دار را بدون آسیب و قبل از جوجه کشی تشخیص داد.

 

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

شکستن تخم نطفه دار

اگر به نطفه دار بودن تخم ها شک دارید، بهتر است به صورت تصادفی یک یا چندتایی از آنها را برداشته و بشکنید. با بررسی بخش زرده تخم میتوان نطفه دار بودن یا نبودن آن را فهمید. بدین صورت که بر روی زرده تخم مرغ در حالت طبیعی یک لکه سفید وجود دارد.
در تخم های بدون نطفه این بخش سفید رنگ فقط سامل سلول های مرغ بوده و رنگ آن کاملا سفید است.

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Spermاطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

عکس نطفه بر روی زرده تخم مرغ

در یک تخم بارور شده بخش سفید رنگ روی زرده حالت متفاوتی دارد چون سلول نر و ماده در آن با هم ادغام شده و لقاح شکل گرفته است. در واقع اگر تخم نطفه دار باشد، لکه سفید رنگ بر روی زرده یک مرکز خواهد داشت و یک حلقه یا هاله سفید رنگ دور آن خواهد بود. این شکل لقاح صورت گرفته در تخم نطفه دار می باشد که بر روی تخم های بدون نطفه وجود ندارد.
گاها بر روی زرده لکه خونی هم مشاهده میشود. این لکه خونی ممکن است در اثر اختلال در تخمدان پرنده شکل گرفته باشد. یا اینکه ممکن است نطفه تلف شده باشد. اگر تخم نطفه دار در یک محیط گرم قرار گیرد به آرامی شروع به رشد میکند ولی خیلی زود تلف میشود.

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

 

آیا خوردن تخم نطفه دار مشکلی دارد؟

اگر تخم مرغ نطفه دار برای جوجه کشی استفاده نشده باشد یا اینکه در معرض هوای گرم قرار نگرفته باشد، خوردن آن هیچ مشکلی برای بدن نداشته و همچون تخم مرغ های بدون نطفه بی خطر و طعم آن نیز همان خواهد بود.

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Spermاطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

 

راه های افزایش نطفه داری تخم مرغ

از آنجایی که شناسایی تخم های نطفه دار قبل از جوجه کشی امکان پذیر نیست، لازم است عواملی که درصد نطفه داری تخم ها را کاهش میدهند را رفع کنیم.

مهمترین آن عوامل شامل موارد زیر می باشد:

نسبت خروس به مرغ

برای نطفه دار شدن تخم مرغ ها، وجود خروس در بین آنها الزامی است. نژادهای سنگین وزن مثل لاری، کوشین، برهما و … نیاز است که حداقل به ازای هر 4 یا 5 مرغ یک خروس برای آنها در نظر گرفته شود. در سایر نژادها معمولا به ازای هر 6 الی 8 مرغ، یک خروس میتوان در نظر گرفت. نژادهای سنگین وزن تمایل کمتری به جفت گیری دارند، به همین دلیل نطفه داری در بین این نوع گله ها حدودا 85 درصد می باشد. اما در نژادهای سبک وزن درصد تخم های نطفه دار بیش از 90 درصد است.
اگر ضریب خروس به ماده در بین یک گله پایین تر از حد معمول باشد، درصد زیادی از تخم ها بدون نطفه خواهند بود. همچنین در اثر جفت گیری مکرر امکان تولید تخم های بارور شده ضعیف بسیار بالا می باشد.

سن

یکی دیگر از عواملی که باعث میشود تا تخم های زیادی بدون نطفه باشند، سن می باشد. خروس ها معمولا از سن 6 ماهگی به بعد میتوانند اسپرم تولید کنند. اما از سال دوم به بعد قدرت باروری آنها کاهش می یابد. به همین دلیل از خروس های مسن نباید برای تولید تخم نطفه دار استفاده کرد. در اینصورت درصد زیادی از تخم ها بدن نطفه خواهند بود.

تأثیر تغذیه بر نطفه داری تخم ها

اگر جیره غذایی مرغ و خروس ها دارای کمبود ویتامین a و ویتامین e باشد، درصد نطفه داری گله به شدت کاهش پیدا میکند. به همین منظور حتما در فصل جوجه کشی غذای مقوی و کامل به مرغ و خروس ها بدهید. علاوه بر تغذیه، آب و هوای محیط نگهداری هم بر باروری تخم ها اثرگذار است. برای اینکه درصد تخم های بی نطفه در بین مرغ و خروس ها کمتر باشد، باید آنها را در دمای معمولی 20 الی 24 درجه نگهداری کنید.

تازه بودن تخم نطفه دار

در زمان انتخاب تخم نطفه دار برای جوجه کشی باید به تازه بودن آنها هم دقت کنید. یکی از راه های تست تازگی تخم، استفاده از ظرف آب می باشد. در این روش تخم مرغ هایی که تازه باشند، به زیر آب رفته و بر کف ظرف به صورت افقی می نشینند. اگر تخم مرغ کمتر از 3 روز سن داشته باشد، باز هم به زیر آب رفته ولی در کف آن به صورت ایستاده و عمودی خواهد ماند. اگر تخم مرغ بیش از یک هفته سن داشته باشد بر روی آب شناور خواهد بود و غرق نخواهد شد.

توجه داشته باشید این روش صرفا برای تست تعداد کمی تخم نطفه دار میباشد. زیرا غرق آب کردن تخم نطفه دار باعث نفوذ آلودگی به داخل تخم میشود. پوسته تخم منافذ بسیار ریز زیادی دارد و باکتری ها در اثر رطوبت موجود بر روی سطح پوسته به راحتی به داخل آن نفوذ خواهند کرد. پس اکیدا توصیه میشود اگر تعدادی تخم نطفه دار در دست دارید، همه آنها را به روش غرق آب کردن تست نکنید. برای تست فقط یکی یا دوتای آن را به دلخواه انتخاب کنید.

همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد، تخم نطفه دار را قبل از جوجه کشی نمی توان تشخیص داد، مگر اینکه آن را بشکنید. از آنجایی که تخم مرغ شکسته به درد جوجه کشی نمی خورد، پس به ناچار باید از تخم ها جوجه کشی شود و سپس با نطفه سنجی وضعیت آنها را مشخص نمود.

 

 

اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله اطلاعات کلی در مورد تخم مرغ نطفه دار Egg Chicken Sperm ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا