برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

خشکی بینی سگ چه علائم و عوارضی دارد؟ آیا به راحتی قابل پیشگیری است؟ با مقاله دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog همراه باشید.

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dogدلایل خشک شدن بینی سگ و راهکارهای آن Dry Nose Dog

 

 

خشکی بینی در سگ ها همیشه دلیلی برای نگرانی نیست، اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. بیاموزید که خشکی بینی در سگ ها به چه معناست و چه کاری می توانید برای کمک به حیوان خانگی خود انجام دهید.

بیشتر صاحبان سگ احتمالاً به شما می گویند که بینی سرد و مرطوب روی سگشان نشان دهنده یک توله سگ سالم است. به همین ترتیب، بسیاری بر این باورند که زمانی که بینی حیوان خانگی خشک است احتمالا حیوان بیمار است.

بینی های مرطوب بهتر عمل می کنند. سگ ها برای تفسیر دنیای خود به حس بویایی بسیار توسعه یافته خود وابسته هستند و ذرات بو بهتر به سطوح مرطوب می چسبند. این بینی خیس همچنین سگ شما را در روزهای گرم خنک می کند، شبیه به اینکه نفس نفس زدن دمای بدن حیوان خانگی را تنظیم می کند.

بینی سگ حاوی غدد مخصوص تولید کننده مخاط است که مجاری بینی حیوان خانگی را مرطوب نگه می دارد و همچنین مایعی شفاف و آبکی تولید می کند که به خنک ماندن حیوان خانگی کمک می کند. سگ ها نیز به طور منظم بینی خود را می لیسند تا آن را تمیز نگه دارند.

تمام این بو کردن می تواند منجر به جمع شدن خاک و گرده در اطراف سوراخ های بینی سگ شما شود و لیسیدن دو هدف را دنبال می کند. اول اینکه نه تنها بینی سگ شما را مرطوب نگه می دارد، بلکه توله ها نیز می توانند بو را از طریق چشایی تفسیر کنند، به لطف یک اندام بویایی بسیار تخصصی به نام Jacobson’s.

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dogدلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

خشکی بینی در سگ ها نشان دهنده چیست؟

بینی گرم و خشک همیشه به معنای بیماری نیست، اما مطمئناً می تواند نشانه تب، کم آبی یا حتی شرایطی مانند خشکی چشم باشد. اگر خشکی بینی سگ با علائم دیگری مانند بی حالی، استفراغ، اسهال، تغییر در فعالیت یا اشتها همراه است، با دامپزشک مشورت کنید. یاد بگیرید که چگونه تب در سگ را اندازه گیری کنید.

نگاه کردن و لمس لثه های سگ و توجه به رنگ آنها می تواند اطلاعات دقیق تری نسبت به بینی آن به دست دهد. اگر لثه ها مرطوب هستند، این نشانه هیدراتاسیون خوب است. اما اگر آنها خیلی خشک یا چسبنده هستند، می تواند نشانه کم آبی بدن باشد. اگر رنگ لثه‌ها صورتی باشد، مانند لثه یک فرد، نشانه خوبی است. اما رنگ پریدگی لثه ها می تواند نشانه کم خونی یا فشار خون پایین باشد. اگر سگ شما لثه های قرمز مایل به بنفش روشن یا آبی دارد، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شود.

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با سگ اینجا کلیک کنید

دلایل خشکی بینی سگ ها

به همان اندازه که داشتن یک راه آسان برای اندازه گیری بیماری در سگ ها راحت است، چندین دلیل کاملاً طبیعی وجود دارد که چرا بینی سگ ممکن است گرم یا خشک باشد، و شایان ذکر است که سگ های بیمار نیز می توانند بینی خیس داشته باشند.

برخی از دلایل خشکی بینی سگ، عبارتند از:

1. سن

برخی از سگ ها با افزایش سن دچار خشکی بینی می شوند. بنابراین هر چه سگ شما بزرگتر شود، بینی حیوان خانگی خشک تر می شود. در واقع توله های بزرگتر مخاط کمتری تولید می کنند که باعث خشک شدن مجرای بینی می شود. اگر با افزایش سن سگتان متوجه این موضوع شدید، یک مرطوب کننده بینی بمالید. این به مرطوب نگه داشتن بینی حیوان خانگی کمک می کند.

2. کم آبی بدن بعد از ورزش

ورزش شدید باعث کم آبی بدن می شود که می تواند منجر به خشکی بینی شود. همچنین سگ ها زمانی که بیش از حد در مورد چیزی هیجان زده هستند می توانند دچار خشکی بینی شوند.

وقتی سگ ها می خوابند، بینی خود را لیس نمی زنند، بنابراین سطح آن به راحتی خشک می شود. بینی سگ شما باید بعد از حدود ده دقیقه به حالت عادی برگردد، اما اگر اینطور نشد، می توانید به حیوان خانگی آب بدهید تا بعد از چرت دوباره آب بدنش را تامین کند.

3. قرار گرفتن در معرض تغییرات آب و هوا

قرار گرفتن در معرض نور گرم خورشید، باد یا سرما می تواند بینی سگ شما را خشک کند و در برخی موارد ممکن است باعث ترک خوردگی یا سوختگی پوزه سگ شود. خوابیدن در کنار منبع گرما، مانند آتش یا دریچه گرما، نیز می تواند باعث خشکی پوست بینی سگ شما شود.

4. نژادهای خاص

در واقع نژادهای براکیسفالیک مانند پاگ و بولداگ که پوزه کوتاه تری دارند نیز لیسیدن بینی خود را مشکل می کنند. نژادهای دیگر مانند اسپانیل و لهاسا آپسوس از انسداد مجاری اشک رنج می برند که باعث می شود بینی آنها تا حدودی خشک شود.
زمستان برای سگ ها سخت است.

این احتمالاً به دلیل جریان هوای گرم از دریچه های گرمایش است. جریان هوای گرم می تواند همین تاثیر را روی بینی سگ داشته باشد. همراه با گرمایش داخلی، هوای سرد و بادهای زمستانی نیز باعث خشکی بینی می شود. به این فکر کنید که وقتی در زمستان در خارج از منزل هستید، لب های شما چقدر خشک و ترک خورده می شوند. این شبیه چیزی است که برای بینی سگ اتفاق می افتد.

5. آلرژی می تواند باعث خشکی بینی شود.

سگ ها نیز مانند انسان ها می توانند آلرژی داشته باشند که یکی از علائم آن خشکی بینی است. آلرژی در سگ ها می تواند ناشی از کک، غذا یا محیط باشد. سگ مبتلا به آلرژی احتمالاً خارش و کهیر را تجربه خواهد کرد. آنها همچنین ممکن است آبریزش چشم داشته باشند و مکرراً عطسه کنند. بنابراین لازم است با دامپزشک در مورد تعیین علت آلرژی و دریافت یک داروی تجویزی آلرژی برای تسکین خشکی بینی سگ خود مشورت کنید.

6. آفتاب سوختگی

برخی از نژادها، به ویژه آنهایی که دارای کت نازک یا بینی و پلک های صورتی یا کم رنگ هستند، در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند. اما حتی نژادهای دارای پوشش ضخیم نیز مصون نیستند. این امر به ویژه در ماه های تابستان رایج است. برای محافظت از حیوان خانگی خود از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

7. کم آبی

خشکی بینی همراه با نفس نفس زدن زیاد، بی حالی، عدم خاصیت ارتجاعی پوست و استفراغ می تواند نشانه کم آبی شدید باشد. کم آبی همچنین می تواند نتیجه ورزش شدید، به خصوص در هوای گرم تابستان باشد. مطمئن شوید که سگ شما به مقدار زیادی آب خنک و شیرین دسترسی دارد. نسبت به سایر علائم کم آبی هوشیار باشید زیرا ممکن است لازم باشد با دامپزشک مشورت کنید.

8. بیماری خود ایمنی

اگرچه این اولین چیزی نیست که وقتی بینی سگ شما خشک می شود به آن فکر کنید، اما لوپوس اریتماتوز دیسکوئید یا پمفیگوس هر دو بیماری خود ایمنی هستند که می توانند باعث خشک شدن، پوسته شدن و ترک خوردن بینی سگ شوند.

حیوانات خانگی مبتلا به پمفیگوس معمولاً در سراسر بدن ضایعات دارند، در حالی که آنهایی که DLE دارند معمولاً دچار زخم‌هایی در ا اطراف بینی و تغییر رنگدانه می شوند. بینی این گونه سگ ها نیز کاملاً صاف می شود و همچنین ممکن است خونریزی کند.

9. دیستمپر

دیستمپر سگ یک بیماری مسری و اغلب کشنده است. علائم شایع این بیماری شامل ترشحات چرک از چشم، تب، سرفه، بی حالی، بی اشتهایی و استفراغ است. خبر خوب این است که با به روز نگه داشتن حیوان خانگی خود در مورد واکسیناسیون دیستمپر به راحتی می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

10. انسداد مجاری اشک یا خشکی چشم

سیستم بینی اشکی در سگ ها از لوله های باریکی تشکیل شده است که اجازه می دهد اشک از چشم ها به بینی و دهان تخلیه شود. اگر حیوان خانگی شما دارای چشم‌های خشک است (کراتوکونژونکتیویت سیکا یا KCS)، ممکن است ترشحات غلیظی از چشم‌ها داشته باشد،. اگر مجرای اشک آنها مسدود شود، چشمان سگ بیش از حد آب می زند و اشک صورت حیوان خانگی را لکه دار می کند.

11. تب

تب می تواند ناشی از تعدادی بیماری یا عفونت باشد. سگ های تب دار اغلب بی حال هستند و علائم دیگری مانند لرز، آبریزش بینی، نفس نفس زدن، از دست دادن اشتها و غیره را نشان می دهند.

12. هیپرکراتوزیس

هایپرکراتوزیس یک بیماری پوستی است که در آن کراتین اضافی به خصوص در ناحیه بینی و بالشتک پنجه ها تولید می شود و باعث ضخیم شدن و سفت شدن پوست و گاهی تا حد ترک خوردن می شود. این وضعیت همچنین می تواند باعث شکننده شدن پوشش مو و تغییر رنگدانه شود. سگ های مبتلا به هیپرکراتوز معمولا علائمی مانند استفراغ، بی حالی، اسهال، بی اشتهایی، درد و خونریزی بینی را نشان می دهند.

14. پاراکراتوز ارثی بینی (HNPK)

HNPK یک جهش ژنتیکی است که سلول های تخصصی بینی را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه پوسته ای با شکاف در ناحیه بینی ایجاد می شود. این بیماری معمولاً لابرادور رتریورها را تحت تأثیر قرار می دهد و بین شش ماهگی تا دو سالگی رخ می دهد.

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dogدلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

چرا سگ ها بینی خیس دارند؟

دو دلیل وجود دارد که سگ ها به طور طبیعی بینی خیس دارند:

لایه نازک مخاط روی بینی سگ ها با جذب و نگه داشتن بوها به آنها کمک می کند بویایی بهتری داشته باشند. این در واقع یکی از دلایلی است که بسیاری از نوزادان با لیسیدن، بینی خود را خیس نگه می دارند.
همچنین بینی به سگ ها کمک می کند تا دمای بدن خود را تنظیم کنند. بر خلاف انسان، توله ها غدد عرق ندارند و در عوض از طریق پنجه ها و بینی خود “عرق” می کنند.

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

راه های درمان و پیشگیری از خشکی بینی سگ

در بیشتر موارد، خشکی بینی، خود به خود برطرف می شود. با این حال، اگر بینی توله سگ شما به طور مزمن خشک است، می توانید به مرطوب نگه داشتن آن کمک کنید.

حیوان خانگی خود را هیدراته نگه دارید. کاسه آنها را چندین بار در طول روز بررسی کنید تا مطمئن شوید که همیشه آب تازه کافی برای نوشیدن دارند.

از مومیایی بینی ایمن برای سگ استفاده کنید تا آب بیشتری را تامین کند. این محصولات به صورت آنلاین، از طریق دامپزشک، یا فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی در دسترس هستند. می توانید روغن نارگیل را نیز بمالید. این روغن برای سگ ها کاملا بی خطر است. در واقع، برخی از دامپزشکان به دلیل فواید ضد التهابی که دارد، توصیه می کنند آن را در رژیم غذایی سگ خود قرار دهید.

اگر حیوان خانگی شما دچار خشکی متناوب بینی است، می توانید از داروهای OTC انسانی برای خشکی پوست استفاده کنید. حتما آن را به خوبی بمالید تا سگ شما نتواند آن را لیس بزند یا بخورد. همچنین مراقب باشید از محصولات حاوی اکسید تیتانیوم یا روی استفاده نکنید. روی برای سگ ها سمی است و می تواند باعث نارسایی اندام شود.

اگر توله سگ شما رنگ روشنی دارد، می توانید از کرم ضد آفتاب سگ روی بینی حیوان خانگی استفاده کنید تا از آفتاب سوختگی محافظت کند.

اگر سگ شما از آلرژی رنج می برد، سعی کنید هر گونه آلرژن را از محیط زندگی حیوان خانگی حذف کنید. موارد جدی تر آلرژی ممکن است به داروهای تجویز شده توسط دامپزشک نیاز داشته باشد.

برای حیوانات خانگی مبتلا به هیپرکراتوز، دامپزشک شما می تواند کراتین اضافی را حذف کند و اگر بینی سگ شما ترک خورده است، یک آنتی بیوتیک یا کرم استروئیدی تجویز کند.

 

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dogدلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

اگر سگ شما علائم دیگری به غیر از خشکی بینی نشان داد، حتما آنها را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید . چنین علائمی شامل ترشح بیش از حد مخاط از بینی حیوان خانگی شما، تب، تغییر رنگ لثه، لیسیدن بیش از حد بینی، عطسه یا سرفه بیش از حد، و خاراندن یا مالش بیش از حد روی صورت است. بسته به اینکه کدام بیماری زمینه ای وجود داشته باشد، درمان متفاوت خواهد بود.

 

دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله دلایل خشک شدن بینی سگ و راه کارهای آن Dry Nose Dog ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا