برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

آیا سگ شما هم با درد کمر دارد؟ راه های تشخیص دیسک بین مهره ای چیه؟ با مقاله اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae همراه باشید.

 

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebraeاطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

بیماری دیسک بین مهره ای در سگ ها

بیماری دیسک بین مهره ای در سگ ها یکی از مشکلات کمری شایع در سگ های پشت بلند دیده می شود. به طور کلی بیماری دیسک بین مهره ای که گاهی اوقات IVD، IVDD یا فقط بیماری دیسک نامیده می شود، یک بیماری دژنراتیو است که ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری دیسک بین مهره ای در سگ ها باعث فشرده شدن طناب نخاعی می شود.

مشکلات کمر، جزء اختلالات شایعی است که در انسان ها دیده می شود. با این حال، سگ ها نیز می توانند به این اختلالات مبتلا شوند. دیدن یک سگ مبتلا به مشکلات دیسک کمر، می تواند دلخراش باشد. به طور کلی، ستون فقرات سگ ها متشکل از مهره ‌ها (استخوان ‌های) منفرد با دیسک ‌های ژل ‌مانند در بین هر کدام است، از این رو این اختلال، دیسک بین مهره‌ ای نامیده می شود. این دیسک‌ ها برای محافظت از تک تک مهره‌ ها، به عنوان ضربه ‌گیر عمل می‌ کنند.

اگر مرکز دیسک، شروع به از دست دادن مایعات خود کند، به تدریج فرسوده می شود. در این شرایط تک تک مهره ها فشرده و دردناک می شوند. فشرده سازی طولانی مدت همچنین می تواند منجر به بروز فتق یا “لغزش” دیسک شود.

بیماری دیسک معمولا در نژاد های سگ کوچک تر، از جمله داچشاند، بیگل، شیتز، لهاسا آپسوس و پکنیز دیده می شود.

 

شایع ترین محل برای بروز اختلال فتق دیسک شامل گردن و وسط پشت است. اگر فشرده سازی منجر به بروز فتق دیسک شود، ممکن است علائم به طور ناگهانی بروز کنند. بسته به محل دیسک فشرده شده، اعم از اینکه در گردن باشد یا پشت، و بسته به شدت فشرده سازی، ممکن است علائم مختلفی را در حیوان خانگی خود مشاهده کنید.

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

 

با این حال، به طور کلی، بیماری دیسک را می توان به عنوان درجات مختلف، از درجه ۱ (یک مورد خفیف) تا درجه ۵ (شدیدترین مورد ابتلا) نام گذاری کرد. علائم بیماری دیسک، عبارت اند از:

علائم دیسک درجه ۱

از جمله علائم دیسک درجه ۱ در سگ های خانگی، عبارت اند از:

قوس کمر
اسپاسم عضلانی
عدم تمایل به حرکت یا پریدن
پایین نگه داشتن سر به سوی زمین
لرزیدن یا بروز رفتارهای ناشی از درد

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید.

علائم دیسک درجه ۲

بروز ضعف در هر چهار پا (اگر فشردگی در گردن ایجاد شده باشد) یا پاهای عقب (اگر فشردگی در پشت باشد) و هنگام راه رفتن، از جمله علائم این اختلال هستند. سگ خانگی شما ممکن است به طور تصادفی پاهایش را روی هم بگذارد، با پاهای باز شده راه برود یا ممکن است زانو بزند. علاوه براین، ممکن است که حیوان خانگی تان، روی پنجه های خود راه برود.

علائم دیسک درجه ۳

با ابتلا سگ خانگی شما به دیسک درجه ۳، ممکن است که حیوان دم خود را تکان دهد. همچنین، ممکن است که پاهای خود را حرکت دهد، اما ممکن است قدرت راه رفتن روی آن ها را نداشته باشد. در صورت مشاهده این علائم در سگ خانگی تان، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

علائم دیسک درجه ۴

با ابتلا به این اختلال، سگ خانگی شما در حرکت هر چهار پا ناتوان خواهد بود و نخواهد توانست روی پا بایستد یا راه برود. اما همچنان پاسخ “درد عمیق” خواهد داشت. یعنی وقتی انگشتان پاهای شان را نیشگون بگیرید، واکنشی از خود نشان خواهند داد.

علائم دیسک درجه ۵

با ابتلا به این اختلال، سگ خانگی شما در راه رفتن ناتوان خواهد بود. علاوه براین، فاقد پاسخ “درد عمیق” خواهد بود. ابتلا به این درجه از دیسک نادر است اما در صورت وقوع می تواند بسیار جدی باشد. در حالی که ممکن است کمتر از سایر علائم مشاهده شود، بیماری دیسک در ناحیه کمر می تواند منجر به بروز علائمی مانند درد یا مشکل در پریدن، لنگی دم، یا بی اختیاری دفع ادرار و مدفوع در سگ های مبتلا شود.

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebraeاطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

سایر علائم دیسک کمر در سگ های خانگی، عبارت اند از:

قوز کمر
ضعف در پاها
پاسخ درد عمیق
مشکل در پریدن
اسپاسم عضلانی
ناتوانی در حرکت

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم در سگ خانگی تان، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

 

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

راه تشخیص بیماری دیسک در سگ ها چیست؟

 

اگرچه رادیوگرافی هنوز هم می تواند روش مفیدی باشد، تشخیص واقعی بیماری دیسک در سگ ها، تنها با یک معاینه کامل عصبی و MRI انجام می شود. در حالی که این موضوع 100 درصد قطعی نیست، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است بتواند ناحیه ای را که به ابتلا به فشرده سازی مشکوک است، با کمک تصویر برداری اشعه ایکس ببیند.

در طول معاینه فیزیکی، دامپزشک شما را مجبور می ‌کند سر سگ خانگی تان را به سمت بالا، پایین، چپ و راست حرکت دهید. تا ببیند آیا حرکت آن در جهت خاصی برای حیوان دردناک است یا خیر. هر دردی که در حین انجام این کار مشاهده شود، می تواند علامت ابتلا به فشردگی دیسک در گردن باشد.

حتی اگر سگ خانگی شما در کلینیک دامپزشک آرام باشد و فریاد نزند، هر مقاومتی که سگ در هنگام لمس به سر خود بروز می دهد، می تواند علامت ناراحتی باشد. دامپزشک همچنین بر روی تک تک مهره های کمر سگ خانگی تان فشار می آورد.

اگر سگ خانگی شما یک دیسک معیوب در پشت خود داشته باشد، زمانی که دامپزشک روی آن ناحیه فشار می آورد، سگ واکنش نشان خواهد داد. سگ ها ممکن است سر و صدا نکنند، اما وقتی دامپزشک روی ناحیه مبتلا به فشردگی دیسک را فشار می دهد، کمرشان دچار اسپاسم می شود.

علاوه براین، دیسک فشرده، می تواند بر روی اعصابی که از طناب نخاعی سگ خانگی شما و پاهای حیوان می گذرد، فشار بیاورد. چند راه وجود دارد که دامپزشک حیوان خانگی شما آن ها را انجام می دهد تا آزمایش کند که آیا این اتفاق می افتد یا خیر. بیماری های خود ایمنی در سگ ها را بشناسید.

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebraeاطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

بررسی حس عمقی در سگ

ابتدا، دامپزشک حیوان خانگی شما، واکنشی به نام حس عمقی را در سگ آزمایش می کند. این اصطلاح، یک کلمه برای دانستن اینکه بدن در کجای فضا قرار دارد، است. این مسئله، همان چیزی است که سگ خانگی شما را از راه رفتن روی پنجه هایش باز می دارد.

برای آزمایش این موضوع، دامپزشک حیوان خانگی شما پنجه‌ های سگ را بر می ‌گرداند تا ببیند سگ خانگی تان با چه سرعتی آن را به عقب بر می ‌گرداند. روش دوم، این است که دامپزشک حیوان خانگی شما پاسخ درد عمیق سگ را با فشار یکی از انگشتان پا آزمایش می کند تا ببیند آیا می تواند پاسخی به همراه داشته باشد یا خیر.

این آزمایش ‌ها ابزاری برای دامپزشک حیوان خانگی شما هستند تا تشخیص دهند که بیماری دیسک سگ خانگی تان چقدر شدید (یا خفیف) است.

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

درمان بیماری دیسک در سگ ها چگونه است؟

بهترین پروتکل درمانی برای بیماری دیسک سگ خانگی شما بستگی به شدت بیماری حیوان دارد. در صورتی که سگ خانگی شما به مشکل خفیفی مبتلا است، یعنی شرایطی که ممکن است سر خود را پایین نگه دارد و تمایلی به حرکت زیاد نداشته باشد، اما همچنان می تواند به تنهایی بایستد و راه برود، شاید درمان محافظه کارانه با داروها، تمام کاری باشد که سگ خانگی تان برای بازگشت به حالت عادی نیاز دارد.

دارو های ضد درد

دارو های ضد درد، شل ‌کننده ‌های عضلانی و داروهای ضد التهاب همگی در راستای کاهش درد، کاهش تنش عضلانی و کاهش التهاب عمل می ‌کنند. اگر سگ خانگی شما برای درمان مشکلات دیگری از استروئید استفاده می کند، حتما دامپزشک حیوان خانگی خود را آگاه کنید.

زیرا مصرف همزمان یک داروی استروئیدی و یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی به سگ، می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. علاوه براین، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است در مورد لیزر درمانی با شما صحبت کند. اگرچه لیزرهای درمانی چندین سال است که وجود دارند، اما هنوز در دنیای دامپزشکی نسبتاً جدید هستند. مترونیدازول برای سگ، خطرات و نحوه مصرف آن را بدانید.

لیزرهای درمانی

لیزرهای درمانی از انرژی نور برای کار بر روی بافت ‌ها در سطح سلولی استفاده می ‌کنند. درد و التهاب را کاهش می‌ دهند و زمان بهبودی را تسریع می‌ کنند تا زخم‌ ها و عضلات، سریع ‌تر بهبود پیدا کنند.

اگر سگ خانگی شما به مشکل شدیدتری مبتلا است، به صورتی که دیگر نمی تواند بایستد یا راه برود، اما همچنان نشانه هایی از حس عمقی مناسب و پاسخ درد عمیق را نشان می دهد. دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است جراحی اورژانسی کمر را توصیه کند.

یک متخصص مغز و اعصاب دامپزشکی می‌تواند فتق دیسک را با جراحی ترمیم کند. فشار و ناراحتی را که سگ خانگی شما در آن ناحیه احساس می ‌کند، از بین ببرد. در صورتی که سگ خانگی شما قادر به ایستادن و راه رفتن و احساس درد عمیق نیست. دامپزشک حیوان خانگی شما در مورد مراقبت و پرستاری از حیوان با شما صحبت خواهد کرد.

اگر سگ خانگی تان هیچ نشانه ای از حس عمقی مناسب یا پاسخ درد عمیق نداشته باشد، ممکن است جراحی کمر مشکل را به طور کامل برطرف نکند. دامپزشک حیوان خانگی شما در مورد نحوه مراقبت از سگ نیمه فلج و گزینه های موجود در مورد چرخ دستی ها، مهارها و غیره با شما صحبت خواهد کرد.

در حالی که هیچ ‌کس نمی‌خواهد سگ خود را فلج کند، یک جستجوی سریع در رسانه‌ های اجتماعی نشان می ‌دهد که بسیاری از سگ ‌های فلج می ‌توانند زندگی عادی داشته باشند و مانند یک سگ کاملاً توانا رشد کنند.

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebraeاطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

 

چگونه از بروز بیماری دیسک در سگ ها پیشگیری کنیم؟

مانند بسیاری از موارد، پیشگیری بهترین دارو برای بیماری دیسک است. اگر سگ شما از نژادی است که مستعد ابتلا به بیماری دیسک است یا اگر سگ خانگی شما کمر طولانی تری دارد، اطمینان از تناسب اندام و اصلاح آن می تواند به حفظ وزن در محدوده متعادل و کاهش فشار روی قسمت میانی کمر کمک کند.

استفاده از مهارها در پیاده روی به جای قلاده های استاندارد می تواند به پیشگیری از ایجاد آسیب گردن کمک کند. به خصوص اگر سگ شما پر سرعت باشد یا دوست داشته باشد به طور ناگهانی در محیط اطراف حرکت کند.

اگر یک زنجیر یا طناب طولانی در حیاط پشتی خود نصب کرده اید که به سگ خانگی تان اجازه می دهد بدون داشتن آزادی کامل، بیشتر در حیاط پرسه بزند، استفاده از آن به جای قلاده می تواند از آسیب ناگهانی گردن پیشگیری کند. گاهی اوقات، تلاش برای جلوگیری از پریدن سگ از نقاط بلند مانند کاناپه یا تخت نیز می تواند از تغییر تصادفی دیسک هنگام فرود جلوگیری کند.

به طور کلی، فراهم کردن پله های مخصوص حیوان خانگی برای سگ جهت بالا و پایین رفتن از مبل و تخت می تواند به این امر کمک کند. بیماری دیسک می تواند یک تشخیص ترسناک به نظر برسد، اما اکثر موارد قابل درمان هستند. اگر در مورد خطرات بیماری دیسک در سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید.

 

اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله چند اطلاعات جامع در مورد دیسک بین مهره ای سگ ها Dog Disk Vertebrae ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا