برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

مصرف لبنیات در سگ یا Dairy consumption in dogs یکی از بحث‌های گسترده در بخش رژیم غذایی سگ است. مصرف لبنیات در انسان می‌تواند به دلیل وجود کلسیم و ویتامین دی بالا به سلامت بدن کمک بسیاری کند. ولی آیا در مورد مصرف لبنیات در سگ نیز می‌تواند همچنان مفید باشد یا بهتر است برای رژیم غذایی سگ استفاده نشود؟ در مقاله مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog همه چیز در مورد این موضوع را برای شما شرح خواهیم داد.

 

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

 

به طور قطعی نمی‌توان گفت که مصرف لبنیات و شیر برای سگ مضر یا مفید است زیرا پاسخ این سوال به دو عامل بستگی دارد؛ اول نوع ماده لبنی و در مرحله دوم، سگ. پس بهتر است قبل از مصرف خودسرانه با دامپزشک در مورد آن صحبت کنید زیرا ممکن است مشکلات زیادی برای سگ و شما به وجود آورد.

 

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با غذای سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

آیا سگ میتواند شیر و ماست بخورد؟

آیا سگ میتواند لبنیاتی مانند شیر، ماست، پنیر، کشک و … بخورد؟

به طور کلی باید گفت مصرف مقدار کم شیر و لبنیات مشکلی برای سگ ایجاد نمی‌کند. ولی این به نوع ماده‌ی لبنی که مصرف میکنید و مقدار کلسیم و قند آن بستگی دارد. برای این که بهتر متوجه رابطه این چند عامل با یک دیگر بشوید باید به چند نکته توجه کنید. شیر و لبنیات به جز کلسیم، قند به خصوصی در خود دارند که لاکتوز نام دارد؛ این قند برای هضم شدن نیاز به آنزیمی به نام لاکتاز دارد تا پیوند این قند شکسته و تجزیه و جذب شود. این آنزیم در بدن توله سگ‌ها و بیشتر نوزادان شیر خوار موجود است تا بتوانند از شیر مادر خود تغذیه کنند ولی زمانی که از شیر گرفته می‌شوند (۸ هفتگی به بعد) و با غذا‌های دیگر آشنا می‌شوند، به مرور میزان این آنزیم در بدن آنها کاهش پیدا می‌کند. بنابر این ممکن است مصرف شیر و لبنیات برای آنها مضر باشد و آنها را دچار مشکل کند‌. پس بدون مشورت دامپزشک از لبنیات و شیر در رژیم غذایی سگ استفاده نکنید. زیرا ممکن است سگ دوست داشتنی شما به لاکتوز حساسیت داشته باشد و بدن او دچار آسیب شود.

به دلیل عدم وجود لاکتاز در بدن سگ، بعد از مصرف لبنیات منجر به درد شکم، نفح، اسهال، تهوع و رفلاکس معده خواهد شد.

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dogمصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

خوراکی های حاوی لاکتوز :

شیر و تمام فرآورده‌های آن دارای لاکتوز می‌باشد مانند پنیر، کره، خامه، بستنی، ماست و… در تمام این مواد لاکتوز موجود است اما با توجه به شیری که در آن تهیه آنها استفاده شده است مقدار آن میتواند متفاوت باشد.

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

آیا می‌توان از شیر و ماست در رژیم غذایی سگ استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت درست است که بسیاری از سگ‌سانان به شیر و فرآورده‌های لبنی علاقه دارند ولی استفاده از آن در رژیم غذایی سگ به طور کلی باعث آسیب دیدن بدن می‌شود. شما می‌توانید مانند برخی از غذا‌های انسانی از شیر نیز به مقدار بسیار بسیار کم و محدود در برنامه غذایی سگ از آن استفاده کنید. حتما واکنش او را بررسی کنید تا اگر سگ دچار مشکل شد متوجه آن شوید. چند قاشق چایخوری از شیر گاو و یا بز میتواند تشویقی مناسبی باشد توجه کنید بیش از این مقدار از شیر استفاده نکنید. همینطور به یاد داشته باشید یک ظرف بزرگ و یا مقدار زیادی از آن در یک وعده به سگ ندهید. زیرا هضم آن دشوار است و سگ را دچار اسهال و یا استفراغ میکند. به این مسئله نیز توجه داشته باشید که شیر چربی و قند زیادی دارد و استفاده از مقدار زیاد آن میتواند سگ را دچار مشکلاتی چون اضافه وزن و مشکلات پانکراس کند. میتوانید به‌ جای شیر از ماست و یا پنیر استفاده کنید. زیرا لاکتوز کمتری دارد و کمتر باعث ناراحتی سگ می‌شوند. اما اگر همچنان علاقه دارید از لبنیات در رژیم غذایی سگتان استفاده کنید؛ بهترین حالت این است که از فراورده های بدون لاکتوز استفاده کنید تا عوارضی مثل درد شکم، نفح، اسهال، تهوع و رفلاکس معده در سگ ایجاد نگردد. تشویقی هایی که طعم لبنیات دارند نیز یک گزینه عالی برای سگ ها هستند. برای تهیه تشویقی با طعم شیر اینجا را کلیک کنید.

 

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dogمصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

 

 

 

 

برای دیدن مقاله مرتبط با غذای سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

عوارض مصرف لبنیات در سگ :

گاهی افراد تا از شیر و لبنیات در رژیم غذایی سگ استفاده نکنند متوجه حساسیت سگ نمی‌شوند. ولی برای این که مشکلی ایجاد نشود بهتر است در مورد آن از دامپزشک سوال کنید و با مشورت او مقدار استفاده از آن را مشخص کنید. مشاهده این علائم در سگ میتواند نشانه حساسیت‌ و ناسازگاری لاکتوز در سگ باشد:

  • اسهال‌
  • استفراغ
  • بی‌حالی
  • دل درد
  • گاز معده و نفخ
  • تشنگی زیاد و مصرف آب زیاد
  • کاهش وزن
  • خستگی

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

اگر موارد بالا را مشاهده کردید باید مواد لبنی را از زندگی سگتان حذف کنید و به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از آن در تغذیه سگتان استفاده نکنید. توجه کنید شیری که در دوران شیرخواری توسط سگ به فرزندانش داده می‌شود ۳٪ لاکتوز دارد در صورتی که شیر گاو و بز دارای ۵٪ لاکتوز هستند. این مقدار لاکتوز توسط توله سگ نیز به راحتی هضم نمی‌شود و بدن او را دچار مشکل می‌کند. اگر قصد دارید برای تغذیه توله سگ‌ها از شیر گاو یا گوسفند به عنوان شیر کمکی استفاده کنید باید حتما شیرخشک مخصوص آنها را تهیه کنید تا باعث تورم ناحیه شکم و دل‌درد در آنها نشوید. همانطور که می‌دانید سیستم هضم غذا در توله سگ‌ها ضعیف تر از سگ بالغ است پس باید حتما واکنش بدن آنها نسبت به آن برسی کنید. برای خرید شیر خشک مخصوص توله سگ اینجا را کلیک کنید.

شیر مخصوص سگ

به هیچ عنوان از شیر گاو و گوسفند بعنوان شیر کمکی برای توله سگ ها استفاده نکنید.

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dogمصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

اگر سگم لبنیات بخورد لازم است به دامپزشکی مراجعه کنم؟

اگر علائم نام برده شده را در سگ مشاهده کردید و متوجه حساسیت سگ نسبت به لاکتوز شدید باید برای کاهش علائمی مانند اسهال و استفراغ به دامپزشکی مراجعه کنید. این علائم ۳۰ دقیقه الی ۲ ساعت بعد از مصرف لبنیات و شیر در سگ بروز می‌کنند. البته ممکن سگ تا ۱۲ ساعت با هضم آن مشکل داشته باشد و ناراحتی شکم او طول بکشد. البته مصرف محصولات‌ مخصوص سگ نمی‌تواند مشکلی برای او در این زمینه ایجاد کند و شما میتوانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید و اگر سگ شما بسیار حساس است از محصولات بدون لاکتوز استفاده کنید تا مشکلی برای سگ به وجود نیاید.

 

مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله مصرف لبنیات در سگ Dairy For Dog ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا