برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

ریزش پر مرغ تقریبا همیشه نگرانی مرغداران را به دنبال دارد. گاهی این ریزش طبیعی بوده و فقط به خاطر رشد پرنده است و گاهی نیز به خاطر رژیم غذایی و شرایط نگهداری است که در این صورت باید نگران بود .در مقاله دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن این مساله را بررسی میکنیم.

 

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

 

 

روند ریزش پر مرغ

در کل روند ریزش از بالای بدن جاندار یعنی از سر و گردن شروع می شود و به تدریج به پایین می رود اخرین قسمت نیز دم پرنده است. پیش از ریزش پر ها، رنگ آن ها تغییر کرده و طراوت خود را از دست می دهند.
سپس پر های قدیمی می ریزند و جای آن ها پر های تازه می گیرند. اگر جاندار شرایط گه داری مناسبی داشته باشند تنها دلیل این ریزش فیزیولوژیکی است. اما دیگر علت های غیر طبیعی که سبب ریزش پر می شوند شامل موارد زیر هستند.

 

 

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آندلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

1. اهمیت تغذیه در ریزش پر پرندگان

همانند موی انسان پر مرغ نیز دارای مقدار زیادی پروتئین است. در صورت نبود پروتئین های لازم در رژیم غذایی جاندار علاوه بر ضعیف شدن آن ها ریزش پرشان را به دنبال دارد. نبود مقدار کافی اسید آمینه در برنامه غذایی کیفیت پر ها را کاهش می دهد. اسید های گوگرد آمینه، سیستئین و میتیونین، مهم ترین اسید های آمینه مورد نیاز مرغ هستند.
در ضمن این کاهش سطح پروتئین در جاندار آن را در مقابل بیماری های دیگر نیز آسیب پذیر تر می کند.

 

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با مرغ و خروس اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

2. بیماری ویروسی

مرغ جانوری جاسا در مقابل ویروس است و در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی از بین می رود. پولیوما ویریده ویروسی است که سبب ریزش پر مرغ ها می شود. برای تشخیص این بیماری نیز بهترین کار آزمایش های پزشکی است.
بیماری های ویروسی مرغ ها هنوز هم در حال مطالعه توسط دانشمندان هستند به این نکته توجه کنید که این مریضی ها سریعا بین پرنده ها شیوع پیدا می کند و باید برای جلوگیری آن ها را به موقع واکسینه کنید.

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

3. بیماری های قارچی

قارچ هایی مانند سودوموناس یا استافیلوکوک سبب خارش در جاندار شده و می توانند ریزش پر را به دنبال داشته باشند سایر بیماری های قارچی شایع در پرندگان، آسپرژیلوس و کاندیدیاز هستند. خارش شدیدی که این قارچ ها بوجود می آورند مرغ را وادار به خود زنی می کنند و سپس تعداد زیادی از پر ها می ریزند.

 

 

 

4. شپش زدن

در صورت عدم تمیزی محیط نگهداری مرغ ها شپش به ان ها حمله می کند . شپش ها برای زنده ماند به کراتینه پر مرغ ها نیاز دارند و آن ها را پس از مدتی از بین می برند. از بین نبردن فضولات جاندار و جمع شدن حشرات و موش ها در محیط از عوال اصلی حمله شپش به مرغ است.

 

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آندلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

5. دمای بالا یا پایین مرغداری

عدم تعادل دمای محیط ریزش پر را به دنبال دارد اگر دما بالاتر از حد معمول باشد مرغ بی حال می شود و احتمال بیشتری ب بیماری مبتلا می شود رد دمای سرد هم انرزی دریافتی از غذا را صرف گرم کردن خود می کند.

 

 

6. استرس

این انسان ها نیستند که به خاطر استرس ریزش مو می گیرند پرندگان نیز در شرایط استرس زا ریزش پر را تچربه می کنند. دمای مناسب محیط، گردش هوای ایده ال تمیزی محیط استرس را از بین می برد. در این مورد پیشگیری بهتر از درمان است چرا که دوره ریزش پر طولانی تر از دیگر موارد است.

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

7. ریزش پر مرغ در دوران بلوغ جاندار

در ابتدای مقاله هم گفتیم که یکی از علل ریزش پر جاندار رشد فیزیکی آن است پر های جوجه ها نازک و بی کیفیتند و با بلوغ جنسی جاندار این پر ها ریخته و جای خود را به پر های کلفت تر و با کیفیت تر می دهند.

 

 

 

8. پرریزی فصلی

این علت نیز طبیعی بوده و معمولا در فصل گرم سال اتفاق می افتد. در ضمن هنگام لانه سازی نیز می تواند ممکن است پرندگان دچار این مشکل شوند.

 

 

 

9. جفت گیری مکرر

در دوره جفت گیری مقدار زیادی از انرژی جاندار صرف جفت گیری می شود و ریزش پر در ناحیه سر و گردن اتفاق می افتد. این امر طبیعی است و پس از پایان این دوره پر ها با کیفیت بالاتری در می آیند.

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آندلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

درمان ریزش پر مرغ ها

در صورت مشاهده مرغ بیمار در میان مرغداری آن را سریع جدا کرده تا از بیمارشدن سایر پرنده ها جلوگیری کنند. برای یافتن علت بیماری نیز باید به سرعت با دامپزشک مشورت کرد. تا قبل از تست های آزمایشگاهی نمی توان نتیجه و علت اصلی ریزش پر را مشخص کرد.

راه های درمان پرریزی مرغ

بهبود تغذیه حیوان

افزودن متیونین یا متیونین صنعتی ( دی ال متیونین) به خوراک مرغ، کیفیت غذای پرنده را افزایش می دهد و از پر ریزی جلوگیری می کند. به این نکته دقت کنید که اضافه کردن غلات نمی تواند تمام آمینو اسید های مورد نیاز جاندار را تامین کند.

از بین بردن آفات

می توانید قارچ ها و حشرات مانند شپش را با افت کش مخصوص از بین ببرید. دو تا سه هفته این سموم را به مرغ ها اسپری کنید و منتظر نتیجه بمایند به این نکته دقت کنید که استفاده نادرست و یا بیش از حد از یک سم بسیار بیشتر به شما ضرر می زند.

واکسینه کردن

با کمک دامپزشک زمان مناسب تزریق واکسن به مرغ ها را تعیین کنید و آن ها را واکسینه کنید تا در برابر بیماری ها مقاوم شوند

 

 

دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله دلایل پرکنی در طیور و راههای جلوگیری از آن ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا