برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

تا به حال به شکل زبان گربه دقت کرده اید؟ علت وجود خارهای روی زبان چیست ؟ با مقاله بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue همراه باشید.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

زبان زمخت گربه کاملاً با زبان انسان متفاوت است. زیرا هدف کاملاً متفاوتی را دنبال می کند. زبان گربه‌ها خشن هستند زیرا با خارهایی رو به عقب پوشیده شده‌اند که به آن پاپیلا یا خار می‌گویند. این خارها از کراتین که یک پروتئین ساختاری است ساخته می شوند. پاپیلاهای روی زبان گربه برای پاره کردن گوشت از استخوان های طعمه و از بین بردن خز مرده و کثیفی هنگام تمیز کردن خز آنها استفاده می شود. از ساییدگی خار زبان گربه نگران نباشید. زیرا پاپیلاهای روی زبان آنقدر تیز نیستند که گوشت انسان را بریده یا تحریک کنند. وقتی یک گربه شما را می لیسد، احساس غیرعادی می کند.

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

علت خاردار بودن زبان گربه سانان:

احساس خاردار شدن زبان گربه به دلیل وجود پاپیلا است. این ها خارها کوچک و توخالی هستند که زبان را می پوشانند. پاپیلاها برای سلامتی گربه ضروری هستند و کاملا طبیعی هستند. اگر زبان گربه را زیر میکروسکوپ نگاه کنیم، به دلیل وجود پاپیلا، مودار به نظر می رسد. بدون این پاپیلاها، گربه برای انجام فعالیت های روزمره دچار مشکل می شود. پاپیلا کمبود شست مخالف گربه را جبران می کند. گربه سانان جهان را با دهان خود کشف می کنند. آنها از زبان خود برای اهداف مختلف استفاده می کنند. این فعالیت ها با استفاده از پاپیلا آسان تر می شوند.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

دلایل خاردار و خشن بودن زبان گربه سانان:

1. نظافت خز

یک گربه برای حفظ خز تمیز و براق بدون این خارها تلاش می کند. همانطور که این خارها رو به عقب هستند، در برابر رشد خز عمل می کنند. وقتی گربه شما خودش را لیس می‌زند، مثل برس کشیدن خزش است. پاپیلاها روی پوست گربه احساس خوبی دارند، زیرا احساس نظافت شبیه خود نوازش کردن است. پاپیلاهای روی زبان توخالی هستند، به این معنی که می توانند بزاق را نگه دارند و آن را به طور مساوی در سراسر خز پخش کنند.

بزاق برای تمیزی مهم است. زیرا گربه می تواند از بزاق خود برای شستشو استفاده کند. بزاق گربه همچنین یک ضد عفونی کننده طبیعی است. بنابراین اگر گربه زخم های باز خود را لیس بزند، زمان بهبودی کاهش می یابد. بزاق روغن‌ها را روی پوست گربه پخش می‌کند. همچنین از چرب شدن، توده‌ای یا مات شدن موها پیشگیری می‌کند. اگر یک گربه برای هر دوره زمانی از اصلاح غافل شود، به وضوح قابل مشاهده است.

گیر افتادن خز روی زبان بسیار رایج است. گربه نمی تواند این خز را خارج کند. بنابراین معمولاً بلعیده می شود و منجر به گلوله های مو می شود. بیشتر گربه ها می توانند بدون مشکل از گلوله مو عبور کنند. نژادهای مو بلند ممکن است گلوله های موی بزرگتری را تجربه کنند که می تواند منجر به انسداد روده شود. اگر مشکل ساز شد، به گربه خود در نظافت کمک کنید.

2. اعتدال دما

هنگامی که بزاق به پوست گربه می رسد و تبخیر می شود، به طور خودکار دمای آن را کاهش می دهد. این می تواند در گرم ترین ماه های سال حیاتی باشد. اگر گربه بیش از حد گرم شود ، معمولاً بیشتر مرتب می شود. تفاوت بین پوست و خز گربه می تواند تا ۳۰ درجه فارنهایت باشد. با توجه به اینکه گربه ها عاشق آفتاب گرفتن هستند، نظافت اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

3. خوردن غذا

پاپیلاهای روی زبان گربه ای تضمین می کند که هیچ لقمه ای از غذا هدر نمی رود. هنگامی که گربه غذای مرطوب را در دهان می اندازد، به پاپیلا می چسبد. گربه ها قادر به جویدن از یک طرف به سمت دیگر نیستند. آنها فقط دندان های خود را در یک حرکت عمودی حرکت می دهند. بسیاری از گربه ها به طور کلی از جویدن خودداری می کنند. همچنین آنها ترجیح می دهند لقمه های غذا را به اندازه لقمه به طور کامل قورت دهند. پاپیلاها این غذا را تا زمانی که گربه آماده جویدن شود در جای خود نگه می دارد و خطر خفگی را به حداقل می رساند.

پاپیلاها حس چشایی گربه را فراهم می کنند. گربه سانان نسبتاً جوانه های چشایی کمی دارند. به همین دلیل است که گربه ها نسبت به طعم های متمایز مانند شیرینی بی تفاوت هستند. پاپیلاها بافت و دمای غذا را تشخیص می دهند. بسیاری از گربه ها فقط غذای مرطوب و با دمای اتاق می خورند که حس بلعیدن طعمه وحشی را تکرار می کند و به غریزه گربه ها جذاب است. اگر پاپیلاها غذای سرد یا بافت نامطلوب را تشخیص دهند، گربه به احتمال زیاد دور خواهد شد.

4. نوشیدن مایعات

گربه ها قسمت بالایی زبان خود را به سمت پایین تا می کنند. سپس زبان در آب می چرخد و آن را مجبور می کند تا به سطح یک کاسه برود. مایع به پاپیلاها می‌چسبد و گربه دهان خود را قبل از اینکه نیروی جاذبه تحت تأثیر قرار گیرد، می‌بندد. این فرآیند در یک چشم به هم زدن آشکار می شود. اعتقاد بر این است که گربه ها این عمل را تا ۴ بار در ثانیه انجام می دهند، که بخشی از دلیل این است که گربه ها زمان کمی را در کاسه های آب خود صرف می کنند.

5. شکار

خارهای روی زبان مانند یک چسب آلی هستند که طعمه را تا زمانی که نیش قاتل تحویل داده شود، در دهان گربه نگه می دارد. همچنین، پاپیلاها بقایای طعمه را جمع آوری می کنند. به عنوان مثال، پرهای نرم می تواند یک عامل تحریک کننده باشد. پاپیلاها پرها را روی زبان نگه می دارند و گربه می تواند آنها را ببلعد یا از بین ببرد. اگر گربه شما دوست دارد طعمه خود را بخورد، پاپیلاها به همان اندازه نقش مهمی دارند. دندان‌های گربه‌ها به اندازه‌ای قوی هستند که استخوان‌ها را خرد کنند. اما این خطری برای سلامتی ایجاد می‌کند، زیرا ممکن است در استخوان‌های کوچک خفه شوند. پاپیلاها مانند اره های کوچکی هستند که گوشت را از استخوان جدا می کنند. به این ترتیب، گربه می تواند مستقیماً به گوشت طعمه خود برسد.

 

 

 

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با گربه اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

انواع پاپیلای یا خار زبان گربه

گربه ها چهار شکل پاپیلا روی زبان خود دارند که هر کدام هدف متفاوتی را انجام می دهند.

این چهار شکل شامل موارد زیر می شود:

  1. پاپیلای فیلیفرم
  2. پاپیلاهای قارچی
  3. پاپیلاهای دور شکل
  4. پاپیلای شاخ و برگ

1. پاپیلای فیلیفرم

پاپیلاهای رشته ای فراوان ترین هستند. اینها به سمت عقب حرکت می کنند و به نظافت و حذف گوشت از استخوان های طعمه کمک می کنند. احساس سمباده مانند لیس گربه به دلیل پاپیلاهای رشته ای است.

2. پاپیلاهای قارچی

پاپیلاهای قارچی شکلی شبیه قارچ دارند. این نوع پاپیلا در کنار زبان گربه یافت می شوند. آنها برای حس چشایی یک گربه بسیار مهم هستند.

3. پاپیلاهای دور شکل

پاپیلاهای دایره‌ای در پشت زبان یافت می‌شوند. این پاپیلاها قبل از قورت دادن، هرگونه اختلاف طعم در غذا را تشخیص می دهند. اگر گربه غذا را بیرون می‌ریزد، پاپیلای اطراف آن طعم آن را ناخوشایند می‌یابد.

4. پاپیلای شاخ و برگ

پاپیلاهای شاخ و برگ درست در جلوی پاپیلاهای اطراف قرار دارند. این خارها بزرگترین پاپیلا روی زبان گربه هستند. همچنین انها بیشترین جرم را می پوشانند. اگر متوجه برجستگی هایی روی زبان گربه شدید، پاپیلاهای شاخ و برگ دیده اید. آنها برای بررسی دما و بافت غذا استفاده می شوند.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

آیا گربه ها زبان ضد عفونی کننده دارند؟

گربه‌ها میل غریزی به لیسیدن بریدگی‌هایشان دارند، زیرا اثر تسکین‌دهنده‌ای دارد. با این حال، دلیل اصلی لیسیدن زخم های باز گربه ها این است که بزاق دهان می تواند به تسریع روند بهبود کمک کند. بزاق گربه دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتریایی و شفابخش است. با این حال، زبان گربه ها از باکتری های مضر پوشیده شده است. اگر گربه شما زخم خود را لیس بزند و آن را به حال خود رها کند، بزاق دهان اثر شفابخشی خواهد داشت. اما اگر به لیسیدن زخم ادامه دهد، ممکن است منجر به عفونت باکتریایی شود. بزاق یک گربه می تواند به بهبود زخم های گوشتی کمک کند. با این حال، در هیچ شرایطی نباید بریدگی، خراش یا ساییدگی انسان را تمیز یا استریل کند، زیرا دهان گربه استریل نیست.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

آنتی باکتریال بودن زبان گربه:

بزاق یک گربه حاوی تعدادی باکتری مضر است. با این حال، خواص ضد باکتریایی نیز دارد. به همین دلیل است که به عنوان یک عامل ضد باکتری طبیعی شهرت دارد.

بزاق گربه حاوی اجزای زیر است:

ترکیبات نیترات: اکسید های نیتریک در پوست را تجزیه می کند و از رشد باکتری ها پیشگیری می کند.
دیفنسین ها و سیستاتین ها: این ها پپتیدهای موجود در بزاق گربه که دارای خواص ضد باکتریایی هستند.
لیزوزیم و پراکسیداز: آنزیم هایی که باکتری های مضر دیواره سلولی را تجزیه می کنند را لیزوزیم یا پراکسیداز می نامند.
لاکتوفرین: لاکتوفرین یک پروتئین آنتی اکسیدانی است که با خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی که در اشک و بزاق بسیاری از حیوانات یافت می شود.

در کل، زبان گربه دارای خواص ضد باکتریایی است. اگرچه بیان اینکه زبان گربه کاملاً ضد باکتری است، بسیار ساده است. بزاق گربه به همان اندازه که مفید است مضر است.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

آیا زبان گربه ها تمیز است؟

اگرچه بزاق گربه خاصیت ضد باکتریایی و ترمیم کننده زخم دارد، اما می توان گفت که زبان گربه ها تمیز است. گربه ها جهان را با دهان خود کشف می کنند. بنابراین زبان گربه میزبان طیف وسیعی از باکتری های خوب و بد است. این ادعا که بزاق یک گربه تمیز و استریل است گمراه کننده است. در نهایت، لیس زدن بیش از حد زخم ها، باکتری های مضر را وارد جریان خون گربه می کند. اگر یک گربه شروع به تمیز کردن بیش از حد زخم کند، این می تواند منجر به عفونت شود. آبسه (عفونت های عمقی پوست) یک بیماری شایع در گربه ها است. آبسه زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌هایی که احتمالاً از بزاق منشا می‌گیرند، وارد زخم شده و باعث عفونت دردناک می‌شوند. حتی اگر نتیجه به این شدت نباشد، می تواند مشکل ساز باشد.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

بزاق گربه می تواند حاوی باکتری های مضر زیر باشد.

این باکتری ها، عبارتند از:
پاستورلا مولتوسیدا

این بخشی از فلور طبیعی دهان گربه ها است. بنابراین، حتی اگر گربه شما در داخل خانه زندگی می کند و بسیار تمیز است، بزاق آن همچنان حاوی پاستورلا مولتوسیدا است.
استافیلوکوک اینترمدیوس

یکی از علل اصلی گرانولوم لیس (نوعی درماتیت) در گربه ها باکتری استافیلوکوک اینترمدیوس است.

گربه هایی که به صورت گروهی زندگی می کنند و گربه هایی که وقت خود را در فضای باز می گذرانند، احتمال بیشتری دارد که باکتری های مضر روی زبان خود داشته باشند. همچنین، گربه هایی که در فضای باز شکار می کنند، بیشتر احتمال دارد که تعداد زیادی باکتری خطرناک در داخل دهان خود داشته باشند. شما می توانید با اطمینان از تمیز بودن دهان گربه خود با این نگرانی ها مقابله کنید. تمیز کردن منظم دندان باید بخشی از رژیم مراقبت از حیوان خانگی شما باشد. با این حال، زبان گربه ها می تواند در یک چشم به هم زدن کثیف شود. حفظ فقدان دائمی باکتری تقریباً غیرممکن است.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

باکتری های موجود در بزاق گربه با نگرانی های جدی سلامتی متعددی مرتبط است.

برخی از آنها عبارتند از:

  1. توکسوپلاسموز: این یک عفونت انگلی است که می تواند منجر به نابینایی شود.
  2. کریپتوسپوریدیوز: این یک بیماری روده ای که باعث ناراحتی های جدی معده می شود.
  3. مسمومیت با سالمونلا: این نوع باکتری مسلماً ناخوشایندترین شکایت معده از همه آنها است.
  4. ژیاردیازیس: ژیاردیازیس یکی دیگر از نگرانی های روده ای که باعث گرفتگی عضلات دردناک می شود.

این مسائل زئونوز هستند. بنابراین نه تنها گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه سایر حیوانات خانگی و حتی انسان ها می توانند تحت تاثیر بزاق گربه ها قرار گیرند. هرگز اجازه ندهید که گربه به امید دریافت فایده دارویی، زخم باز را لیس بزند.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongueبررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

خاصیت التیام بخشی زبان گربه روی زخم:

گربه ای که بریدگی ها و خراش هایش را می لیسد هم خوب است و هم میتواند بد باشد. بزاق گربه می تواند به بهبودی آن کمک کند. زیرا دارای برخی خواص ضد باکتریایی و شفابخش است. عمل لیس زدن می تواند خود تسکین دهنده درد باشد. برای گربه ها لیس زدن زخم های خود برای از بین بردن کثیفی کاملاً طبیعی است. بنابراین این رفتار معمولاً وقتی در حد متعادل انجام می شود باعث نگرانی نمی شود. متأسفانه، نظافت بیش از حد می تواند برای برخی از گربه سانان مشکل ساز شود.

باید به خاطر داشت که بزاق گربه ها نمی تواند با انواع عفونت ها مبارزه کند. در واقع، عفونت های پوست در گربه ها رایج است. این نشان می دهد که لیسیدن زخم برای دور نگه داشتن میکروب ها یا عفونت های باکتریایی کافی نیست. بزاق گربه همچنین حاوی طیف وسیعی از باکتری های مضر است. در یک زخم باز، این سریعتر از هر همتای مثبت گسترش می یابد. دامپزشک باید زخم های عمیق تر را درمان کند و گربه از لیسیدن آن ناحیه خودداری کند. به احتمال زیاد بخیه مورد نیاز خواهد بود. از آنجایی که هدف از بخیه‌ها دور نگه داشتن باکتری‌ها از زخم باز است، دعوت به خودآرایی نتیجه معکوس دارد.

 

بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله بررسی کامل ساختار بافت زبان گربه سانان Cat Tongue ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا