برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
آنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

آیا مطالب بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم در مورد قناری را میدانید؟ آیا در مورد تخم گذاری و تولید مثل و نوع تغذیه قناری اطلاعاتی دارید؟ در ادامه با مقاله آنچه صاحب یک قناری باید بداند canary همراه باشید.

 

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canary :

قناری یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی است. صدای زیبا و دلنشین و طبیعت اجتماعی از مهمترین دلایل محبوبیت این پرنده زیبا به شمار می‌رود. قناری یک نشانگر مونوکسید کربن شرایط هوا به حساب می آید ؛ میزان بالای این گاز می‌تواند قناری را از پا در بیاورد. خواستگاه اصلی این پرنده جزایر قناری می باشد. در قرن ۱۵ اسپانیایی‌ها قناری را به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا آورده و سپس به سایر کشورها ها نیز راه یافت.

 

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

اطلاعات رنگ قناری :

قناری ها رنگ های متنوعی دارند از جمله سفید؛نخودی؛زرد؛دارچینی؛نارنجی و قرمز. رنگ پرنده برای پرورش دهندگان اهمیت زیادی دارد. جهت حفظ زیبایی آن وجود رنگدانه های طبیعی در غذا ضروری می باشد. رنگ سفید و دارچینی در اثر جهش و رنگ قرمز در نتیجه اختلاط با دیگر پرندگان خانواده سهره ها یا فنچ ها به وجود آمده اند.

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

چرخه زندگی در قفس قناری :

قناری ماده در هر بار تخم گذاری بین ۱ تا ۶ تخم (متوسط 4 تخم)  می گذارد.  تخم ها به رنگ سبز مایل به آبی بوده به فاصله ۲۴ ساعت از یکدیگر گذاشته می‌شوند. جوجه ها پس از ۱۴ روز بیرون آمده و در این هنگام بدن جوجه ها برهنه و چشم هایشان بسته است. در طول هفته اول زندگی چشم ها باز شده و پر ها شروع به رشد میکند. ابتدا توسط پدر مادر با برگرداندن غذاهایی که در چینه دان خود نرم و خیسانده شده است صورت می‌گیرد. در این مدت باید غذای والدین را تقویت کرده و بهتر است از تخم مرغ , زرده تخم مرغ , نان و بیسکویت داده شود. تخم مرغ کاملا پخته باشد. میتوان شیر تازه به مخلوط اضافه کرد تا رطوبت آن حفظ شود. باید در طول روشنایی روز هر ۴ ساعت یکبار در اختیار قناری قرار گیرد. جوجه ها از سه هفتگی شروع به خارج شدن از لانه کرده و در ۴ هفتگی بدنشان کاملاً پوشیده از پر می شود. با خارج شدن جوجه ها از لانه شروع تغذیه مستقل دانه باید به تدریج جایگزین این مخلوط گردد. در صورتی که جوجه هنوز درخوردن مشکل داشته باشد باید برای مدت کمی غذای نرم و یا خیسانده شود. اغلب جوجه ها را می توان در پنج هفتگی از خود جدا کرد. متوسط عمر قناری در اسارت ۵ تا ۶ سال تا بیست سالگی هم گفته می شود.

جدیدترین آگهی های مرتبط با پرورش قناری را اینجا ببینید

نکات تو لک رفتن قناری :

پرهای قناری برای اولین بار در سن ۶ تا ۸ هفتگی شروع به ریختن میکنند و در طول ۶ هفته با پرهای جدید جایگزین می‌شوند. در زمان پرریزی همه پرها از جمله پرهای بال و دم می ریزند. در این زمان پرنده در حال پرواز مشکل دارد. در زمان پرریزی پرنده نیاز به مراقبت بیشتری دارد. پرنده را باید در مکانی آرام و گرم معتدل و به دور از باران و برف نگهداری کرد.

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

نکات تولید مثل قناری :

مناسب ترین زمان برای تولید مثل قناری ها ۱ تا۳ سالگی است. فصل تولید مثل فصل بهار می باشد. مناسب ترین راه برای جفت اندازی فراهم کردن قفس مخصوص تولید مثل می باشد. برای این منظور یک قفس بزرگ ۳۰ * ۴۵ *100 سانتی متر را با تخت به دو قسمت مجزا تقسیم کرده و قناری نر و ماده را جدا از هم می اندازند. امروزه به جای تخته چوبی نوری فلزی قرار داده می شود. هنگامی که دو پرنده آمادگی جفتگیری داشته باشند ؛ یکدیگر را صدا زده و قناری نر از میان توری پرنده ماده را تغذیه می کند؛ در این صورت توری را برمیداریم. باید توجه داشت که قناری ماده در فصل تولید مثل عصبی و بیقرار است و این تدابیر به منظور حفظ سلامت پرنده نر انجام میشود. برای قناری جوان یک بار تخمک گذاری در سال کافی است ولی پرندگان مسن تر می توان ۲ یا ۳ بار جوجه گرفت. آشیانه قناری با مرغ عشق متفاوت است جعبه آشیانه را باید در قسمت عقب قفس و در ارتفاع مناسب قرار داد و وسایل لانه سازی مانند علف ، پنبه و خزر را باید در اختیار پرنده قرار داد ؛ زیرا قناری بر خلاف مرغ عشق لانه سازی می کند. در زمان تخمگذاری و در آمدن جوجه ها قفس را جابجا نکنید. در صورتی که پرنده نر در خوابیدن ماده روی تخم ها ایجاد مشکل کند باید آن را از قفس خارج کرده و در یک هفته پس از درآمدن جوجه ها از تخم وارد قفس کنید تا به تغذیه جوجه ها کمک کند. قفس قناری باید بزرگ باشد زیرا برخلاف مرغ عشق معمولاً نمی توان به قناری اجازه پرواز آزاد در اتاق داد. قناری تمایل زیادی به اسباب بازی ندارد و نیاز نیست که میله های قفسه آن افقی باشد .

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

اطلاعات تغذیه قناری :

جیره ای متشکل از دانه ها یا سبزیجات با کف دریا برای قناری بالغ مناسب است. برای تامین چربی مورد نیاز قناری در جیره بهتر است تخم کتان یا شاهدانه به ارزن اضافه شود. یک ترکیب مناسب برای دانه قناری عبارت است از 25% ارزن و 50% دانه قناری و 25% تخم کتان یا شاهدانه. باید توجه داشت که آب هر روز به صورت تمیز در دسترس پرنده باشد. در صورتیکه 48 ساعت از آب محروم باشد پرنده تلف می شود. قناری باید در نظر گرفته شود به استحمام علاقه دارد.

آنچه صاحب یک قناری باید بداند canaryآنچه صاحب یک قناری باید بداند canary

برخی بیماری های مهم قناری که باید بدانیم :

جرب قرمز قناری نیز مانند مرغ عشق موجب کم خونی و مرگ شود. اختلالات تنفسی نشانه های آن عبارتند از تب , اشکال در تنفس و حرکت دائمی دم. برای درمان آن باید به دامپزشک مراجعه کرد.

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله آنچه صاحب یک قناری باید بداند canary بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا