برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

طوطی شما هم گاها گاز میگیره؟ اگر گاز گرفت چیکار کنیم؟ چطوری یاد بدیم دیگه گاز نگیره؟ با مقاله چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot همراه باشید.

 

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrotچرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

 

قبل از بررسی علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن لازم است بدانیم که با وجود اینکه در اکثر اوقات طوطی ها پرندگانی دل چسب و مهربان هستند. اما گاهی اوقات ممکن است بد خلق شوند و حتی در برابر لمس شدن توسط سایر افراد از خود واکنش نشان دهند. باید با گذشت زمان و با توجه به زبان بدن طوطی، ویژگی های حیوان خانگی تان را بشناسید تا در صورت بد خلق شدن پرنده تان، علت اصلی این مشکل را تشخیص داده و با انجام اقدامات مناسب به رفع آن بپردازید.

چرا یک طوطی مهربان و مطیع ناگهان شروع به گاز گرفتن اطرافیان می کند؟ پاسخ این سوال ممکن است خیلی ساده تر از آن باشد که فکر می کنید. افزایش فعالیت های هورمونی، رژیم غذایی نامتعادل، استرس و تعاملات نادرست همگی جزو عواملی هستند که می توانند باعث بد خلقی و گاز گرفتن طوطی شوند.

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrotچرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

علت اصلی گاز گرفتن طوطی

طوطی ها بیشتر به این دلیل شروع به گاز گرفتن می کنند که به دلیل از دست دادن شرایط مطلوب قبلی، ناراحت هستند. ناراحتی خود را با گاز گرفتن بروز می دهند. گاهی اوقات نیز ممکن است طوطی اعتماد خود نسبت به شما ر ا از دست داده باشد. حتی به دلیل احساس خطر و دفاع از خود دست شما را گاز بگیرد.

اگر طوطی شما به این رفتار دچار شده است، در اولین قدم باید علت اصلی ایجاد کننده این رفتار را تشخیص داده و سپس به رفع آن اقدام کنید. در ادامه مقاله به چند مورد از علل اصلی بروز رفتار گاز گرفتن در طوطی ها اشاره می کنیم:

خستگی و خواب کم

پرندگان در هر شبانه روز به ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب بی وقفه و کامل نیاز دارند. پرندگان اگر خواب کافی نداشته باشند، احتمالاً بد خلق شده و شروع به گاز گرفتن دیگران خواهند کرد. باید بررسی کنید که آیا در خواب پرنده شما اختلالی ایجاد شده است یا خیر.

همچنین تغییر در محیط زندگی و حتی اسباب بازی های طوطی می تواند باعث بد خلق شدن پرنده تان شود. این احتمال هم وجود دارد که در اتاقی که پرنده را نگهداری می کنید، تا دیر وقت بیدار بوده اید و باعث به هم خوردن خواب طوطی شده اید. خستگی و بد خلقی ناشی از آن علت اصلی ایجاد کننده رفتار گاز گرفتن در طوطی است. خوشبختانه، این عامل یکی از ساده ترین علل ایجاد این مشکل بوده و به راحتی قابل حل است.

اگر متوجه شدید که پرنده تان در طول روز و در زمانی که باید فعال باشد، خسته، بی حال یا پریشان است. بهترین کار این است که محیط پرنده را خلوت کرده و اجازه دهید تا برای مدتی استراحت کند. اگر نزدیک عصر است، چراغ ها را خاموش کرده و از اتاق خارج شوید. در واقع مهم ترین کار برای رفع مشکل گاز گرفتن ناشی از خستگی، مهیا کردن یک محیط آرام برای طوطی جهت استراحت کردن است. با این کار پرنده تان دوباره سر حال خواهد شد.

گرسنگی یا تشنگی

اگر برای مدتی پرنده تان نتواند غذا و آب مورد نیاز خود را مصرف کند. به عنوان مثال پرنده تان را برای مدتی طولانی روی شانه خود بنشانید. یا همراه پرنده خود بر روی کاناپه دراز بکشید، ممکن است حیوان خانگی تان بدون دلیل مشخصی شروع به گاز گرفتن شما کند. علت اصلی این شرایط به احتمال زیاد گرسنگی و تشنگی پرنده تان خواهد بود.

مانند مورد قبل، رفع یک مشکل نیز آسان است. پرنده تان را نزدیک ظرف آب و غذا قرار دهید تا به میزانی که نیاز دارد از آب و غذا استفاده کند. فقط مراقب نحوه رفتار خود با طوطی باشید تا گمان نکند در ازای گاز گرفتن دست تان به او پاداش داده اید. در عوض، پرنده تان را روی صندلی یا میز و یا در قفس قرار دهید تا خودش بتواند به غذا و آب دسترسی پیدا کند.

همچنین بهتر است در طول مدتی که در حال بازی با طوطی خود هستید یا حیوان خانگی تان را روی شانه خود نشانده اید، به پرنده تان فرصت دهید تا تشنگی و گرسنگی خود را برطرف کند.

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrotچرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

رژیم غذایی نامتعادل

علت اصلی تعدادی از مشکلات رفتاری را می توان ناشی از یک رژیم غذایی نامتعادل دانست. کمبود انرژی، تحریک پذیری، بی حالی، خستگی و همچنین چندین عارضه دیگری که می توانند باعث ایجاد احساس ناخوشایند و بد خلقی در پرنده تان شوند، ممکن است به دلیل وجود مشکل در رژیم غذایی ایجاد شوند.

همچنین پرنده ای که با کمبود مواد ضروری مورد نیاز بدن رو به رو است. احتمالا به خاطر تلاش برای رسیدن به غذای انسان ها، شروع به گاز گرفتن آن ها بکنند. در واقع تلاش می کنند تا کمبود مواد غذایی خود را جبران کنند.

بایستی رژیم غذایی پرنده خود را به دقت کنترل کنید تا در صورت وجود هر گونه مشکل در سلامتی پرنده تان، برای رفع آن اقدام کنید. در صورتی که پرنده شما بتواند تمام نیاز های تغذیه ای خود را از طریق یک رژیم غذایی متعادل کسب کند، دچار مشکلات رفتاری و سایر اختلالات سلامتی نخواهد شد.

پیش از اقدام به تغییر رژیم غذایی باید کم کم پرنده تان را به رژیم غذایی جدید عادت دهید. اگر به طور ناگهانی رژیم غذایی را تغییر دهید. به احتمال زیاد تا زمان‌ سازگاری پرنده تان با غذاهای جدید، طوطی مقداری وزن از دست خواهد داد.

سعی کنید از خوراکی هایی مانند تخمه آفتابگردان و آجیل به عنوان پاداش آموزش یا سایر رفتارهای مطلوب و دلخواه خود استفاده کنید. به این ترتیب پرنده شما خواهد آموخت که برای دست یابی به مواد غذایی لذیذ نیازی به گاز گرفتن نیست و می تواند با انجام رفتار های مناسب به خواسته خود برسد.

تغییرات مثبت ایجاد شده ناشی از یک رژیم غذایی متعادل، در روحیه و رفتار پرنده شما، ممکن است شما را متحیر کند.

برای دیدن مقاله 9 تیپ طوطی برزیلی اینجا کلیک کنید

بیماری یا آسیب

تشخیص زود هنگام آسیب یا بیماری هایی که باعث بروز رفتار گاز گرفتن در طوطی می شود، بسیار مهم است. اگر پرنده شما به دلیل بیماری بی حال بوده و احساس خوبی ندارد. احتمالا در صورتی که دست خود را حتی برای نوازش به سمت پرنده تان ببرید، دست تان را گاز خواهد گرفت.

هر پرنده ای رابطه صمیمی خود با اطرافیان و به خصوص صاحب اش را از دست می دهد. هنگام نزدیک شدن به پرنده شروع به گاز گرفتن می کند، حتما با مشکلی رو به رو است. در صورت عدم تشخیص مناسب دلیل ناراحتی طوطی تان با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تغییرات فصلی یا هورمونی

این مورد یکی از علل مهم تغییرات رفتاری طوطی است. سن بلوغ جنسی طوطی بسته به نژاد آن متفاوت است. با رسیدن به سن بلوغ جنسی، طوطی ها می توانند تا حدودی رفتار های غیر قابل پیش بینی داشته باشند. آنها ممکن است وابستگی شدیدی به یک شخص یا انزجار و نفرت خاصی نسبت به شخص دیگر پیدا کنند. این تغییرات هورمونی می تواند باعث نا پایداری رفتاری پرنده شما شده و به راحتی باعث بد خلقی او شود.

تغییرات هورمونی، به ویژه در فصول خاص، بخشی از زندگی طوطی شما پس از دوران بلوغ خواهد بود. مهم است که از محرک های هورمونی طوطی تان آگاه باشید و از انجام اموری که باعث تحریک جنسی آن ها می شود جلوگیری کنید.

بهتر است در فصل هایی که بیشتر تحریک می شود، قفس بزرگتری برای پرنده تان فراهم کنید. بازی بیشتر و تحرک فراوان از دیگر اموری است که از بروز مشکلات رفتاری در طوطی پیشگیری می کند.

استرس یا دلخوری

سرانجام، طوطی تان اگر از شما دلخور شود و کارهایی را که دوست ندارد، انجام بدهید به احتمال زیاد با گاز گرفتن ناراحتی خود را بروز خواهد داد. به عنوان مثال اگر در موقعی که شما می خواهید طوطی تان را نوازش کنید، دست شما را گاز بگیرد. یعنی این که طوطی دوست ندارد که مورد نوازش قرار بگیرد‌.

اگر طوطی شما هنگام بازگشت از محل کار شما را گاز می گیرد، ممکن است به دلیل تنها گذاشتن او از شما آزرده شده است. بعضی از طوطی ها هنگام ترس و استرس افرادی را که با آن ها نزدیک هستند را گاز می گیرند.

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrotچرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با طوطی اینجا کلیک کنید

چگونه از گاز گرفتن طوطی خود جلوگیری کنیم؟

واکنش های شما در برابر گاز گرفتن طوطی عامل تعیین کننده کوتاه مدت یا طولانی مدت بودن این مشکل رفتاری خواهد بود. در واقع واکنش شما تعیین خواهد کرد که طوطی این رفتار خود را ترک کند یا به آن ادامه بدهد. با دانستن اینکه چه موقع و چرا طوطی شما اطرافیان را گاز می گیرد، قدم اصلی برای رفع این مشکل رفتاری در طوطی است.

با آرامش نسبت به گاز گرفتن طوطی تان واکنش نشان دهید.

وقتی طوطی شما را گاز می گیرد، بسیار مهم است که با آرامش به طوطی تان عکس العمل نشان دهید. هرگز بر سر طوطی داد نزنید. به هیچ وجه به طوطی خود ضربه نزنید و یا منقارش را نگیرید. این واکنش ها فقط پرندگان شما را بیشتر هیجان زده کرده و یا می ترساند. در نتیجه عادت گاز گرفتن‌ را بدتر می کند.

اگر طوطی شما را گاز گرفت، به صورت محکم اما آرام، با کلماتی مانند “نه” یا “گاز نگیر” پرنده تان سرزنش کنید. همچنین بهتر است پس از گاز گرفتن به مدت چند دقیقه طوطی تان را درون قفس تنها نگهدارید تا کمی آرام شود. این عدم توجه موقتی، استراتژی بسیار خوبی برای جلوگیری از تکرار رفتار گاز گرفتن توجه طوطی است. به یاد داشته باشید هر گونه واکنش خشونت آمیز نتیجه عکس خواهد داد. به جای کمک به رفع این عادت باعث تشدید آن خواهد شد.

همیشه علل اصلی مشکل را تشخیص داده و آن را رفع کنید.

بدیهی است که مهمترین روش رفع عادت گاز گرفتن طوطی، درک علل اصلی ایجاد کننده این رفتار است. تشخیص صحیح علت اصلی ایجاد کننده رفتار گاز گرفتن اولین قدم برای کمک به رفع این مشکل رفتاری است. قدم اول را باید محکم بردارید.

به زبان بدن طوطی تان توجه کنید.

توجه به زبان بدن طوطی شما معمولاً به شما این امکان را می دهد که هشدارهای طوطی درباره آزرده شدن یا ترسیدن را دریافت کرده و قبل از ایجاد استرس و ترس در طوطی و بروز رفتار گاز گرفتن، علت ترس و اضطراب را رفع کنید.

پرندگان هنگامی که می ترسند پرهای خود را صاف کرده و چشمانشان را تا حد امکان باز می کنند. پرندگان عصبانی نفس نفس زده و یا غرغر می کنند. همچنین پرهای سر و گردن خود را باز کرده و حالت تهاجمی به خود می گیرند.

پرندگان بیش از حد هیجان زده نیز نشانه های مشابهی دارند. هرچه طوطی خود را بهتر بشناسید و ارتباط دو طرفه پایدار تری برقرار کنید، میزان بروز رفتار گاز گرفتن طوطی تان را به حداقل خواهید رساند.

به یاد داشته باشید هر رفتاری که پرندگان از خود نشان می دهند به دلیل مشکلی است که برای آن ها پیش آمده است. ابتدا باید مشکل اصلی را تشخیص بدهید و سپس به رفع مشکل اقدام کنید.

 

چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله چرا طوطی من گاز میگیره و چیکارش کنم Bite Parrot ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا