برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

آیا تابحال تلف شدن ناگهانی توله سگ های تازه متولد شده را دیده اید؟ دلیل این اتفاق ناخوشایند چیست؟ با مقاله علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن  همراه باشید.

 

 

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

 

مرگ زودرس در توله سگ ها به عنوان سندرم محو شدن (مرگ و میر نوزادان) در توله سگ ها شناخته می شود. مرگ و میر نوزادان یا سندرم محو شدن شامل مرگ توله ها از بدو تولد تا دو هفتگی است. توله سگ های تازه متولد شده با یک سیستم ایمنی نابالغ به دنیا می آیند که باید با گذشت زمان، از شیر مادرشان شروع شود. توله ها به دلیل اندام ها و سیستم های بدن نابالغشان مستعد توهین های مختلف از جمله عفونت ها و عوامل محیطی، تغذیه ای و متابولیک هستند. همچنین، حیوانات جوان هنوز تنظیم دمای بدن قوی ندارند و دمای بدن آنها می تواند در واکنش به تغییر دما و رطوبت محیط، به شدت نوسان کند. کنترل گلوکز نیز ممکن است ضعیف باشد و سطح گلوکز خون ممکن است در موارد اختلالات تغذیه ای کمتر از محدوده طبیعی باشد که منجر به حالت هیپوگلیسمی شود.

 

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

تشخیص مرگ زودرس در توله سگ ها

شما باید تاریخچه کاملی از سلامت توله سگ خود ارائه دهید، از جمله سابقه علائم و هرگونه اطلاعات پس زمینه ای که در مورد والدین توله سگ خود دارید. پس از گرفتن شرح حال کامل، دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد. آزمایشات آزمایشگاهی شامل شمارش کامل خون (CBC)، مشخصات بیوشیمی و آزمایش ادرار است.

آزمایش خون

این آزمایش ممکن است کم خونی، تغییرات در تعداد لکوسیت ها (گلبول های سفید، WBC) از جمله تعداد غیر طبیعی کم پلاکت ها (سلول های مسئول لخته شدن خون) و افزایش تعداد گلبول های سفید را نشان دهد، که معمولاً مشاهده می شود. در عفونت ها مشخصات بیوشیمی ممکن است نشان دهنده سطوح پایین غیرطبیعی گلوکز (هیپوگلیسمی) همراه با سایر تغییرات باشد، بسته به اینکه کدام اندام بیشترین آسیب را می بیند.

آزمایش ادرار

در واقع آزمایش ادرار ممکن است نشان دهنده وجود هموگلوبین، جزء حامل اکسیژن در گلبول های قرمز خون، در ادرار باشد. همچنین ممکن است باکتری های موجود در ادرار را نشان دهد که نشان دهنده عفونت دستگاه ادراری است. آزمایش های اختصاصی تر شامل جداسازی ویروس یا باکتری از مایعات مختلف بدن است. دامپزشک شما همچنین معاینه مدفوع را برای آزمایش وجود انگل انجام می دهد.

دامپزشک توله سگ را از نظر علائم عفونت، نقایص مادرزادی یا سایر مشکلات معاینه فیزیکی می کند. نمونه خون، ادرار و مدفوع نیز ممکن است گرفته شود. اغلب مرگ خیلی ناگهانی برای تشخیص یا درمان اتفاق می افتد. در این مورد، بهتر است توله سگ را به هر حال برای معاینه پس از مرگ ببرید، بنابراین می توان علت آن را تعیین کرد زیرا برخی شرایط می تواند تهدیدی برای سایر اعضای بستر باشد.

دامپزشک می خواهد از تاریخچه پزشکی یا مادر و همچنین واکسیناسیون های اخیر و هرگونه تولد یا بارداری قبلی مطلع شود. هیچ واکسنی برای هرپس ویروس سگ وجود ندارد. با گذشت زمان، مادر آنتی بادی هایی ایجاد می کند که آنها را به نوزادان بعدی منتقل می کند، بنابراین این بیماری در چندین نوزاد از یک مادر وجود نخواهد داشت. علائم بیماری یا رفتار غیر طبیعی در سگ مادر نیز می تواند مرتبط باشد. دامپزشک احتمالاً باید او را معاینه کند تا علائم عفونت پستان یا رحم و همچنین مشکلات غددی را که می‌تواند باعث کاهش کلسیم خون در دوران شیردهی شود و منجر به تولید ضعیف شیر شود، بررسی کند. احتمالاً آزمایش خون و ادرار مورد نیاز خواهد بود.

 

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

 

 

 

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

 

درمان مرگ زودرس در توله سگ ها

در مواردی که نوزادی با دمای بدن پایین مراجعه می کند، دامپزشک به آرامی و طی چند ساعت توله سگ را تا دمای طبیعی بدن گرم می کند تا از شوک به سیستمش جلوگیری کند. همچنین در صورت نیاز مکمل اکسیژن داده خواهد شد و مایع درمانی داخل وریدی برای اصلاح کمبود مایعات آغاز خواهد شد.

مایع درمانی

در مواردی که سطح گلوکز خون پایین باشد (هیپوگلیسمی)، مایعات حاوی گلوکز برای مایع درمانی انتخاب می شوند. اگر دمای بدن توله سگ به طور قابل توجهی کمتر از حد طبیعی باشد و رفلکس شیردهی نداشته باشد، اجازه تغذیه ندارد. با این حال، پس از گرم شدن، پرستاری تشویق خواهد شد. در صورت وجود عفونت های باکتریایی، درمان آنتی بیوتیکی شروع می شود.

دامپزشک دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از توله های باقی مانده به شما می دهد. این اغلب می تواند موارد سندرم محو شدن توله سگ را محدود کند. توله سگ های جوان باید دمایی در حدود ۸۵ تا ۹۰ درجه فارنهایت حفظ کنند. لامپ های گرمایشی می توانند کمک کننده باشند، به خصوص اگر مادر در حال بی توجهی یا هل دادن برخی از توله ها باشد. توله سگ هایی که به طور مکرر نادیده گرفته می شوند ممکن است نیاز به تغذیه با بطری برای مکمل تغذیه داشته باشند. رختخواب توله سگ باید به طور مرتب عوض شود و کاملا تمیز شود.

به توله سگ های مبتلا به عفونت باکتریایی ممکن است آنتی بیوتیک داده شود. همچنین ممکن است مادر برای عفونت پستانی نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشد و ممکن است لازم باشد توله ها را خارج کرده و با دست تغذیه کنند تا زمانی که بتواند دوباره شیر تولید کند. مکمل های کلسیم برای مادر نیز ممکن است ضروری باشد.

درمان علل ویروسی سندرم محو شدن توله سگ دشوار است. اگر توله سگ ها آنتی بادی کافی از آغوز دریافت نکنند، تا زمانی که به سن کافی برای واکسینه شدن نرسند در خطر خواهند بود. اگر ویروس هرپس سگ یا ویروس دیگری مستقیماً از مادر به ارث رسیده باشد، ممکن است توله‌های باقیمانده برای جلوگیری از عفونت بیشتر جدا شوند.

زندگی و مدیریت مرگ زودرس در توله سگ ها

اگر توله سگ به درستی نوک سینه مادرش را نمی مکد، سعی نکنید در خانه به توله سگ خود غذا بدهید. با بررسی رنگ ادرار و نگاه کردن به داخل دهانش برای یافتن شواهدی از خشکی، وضعیت هیدراتاسیون توله سگ خود را هر روز بررسی کنید. خشکی دهان و ادرار زرد تیره نشان می دهد که توله سگ شما کم آب شده است. در این صورت باید برای مشاوره با دامپزشک خود تماس بگیرید. همچنین وزن توله سگ خود را روزانه کنترل کنید و مطمئن شوید که دم (مادر) به درستی از توله ها شیر می دهد. مراقبت خانگی خوب به توله سگ شما بهترین شانس را برای بهبود سریع و موثر می دهد.

برای اطمینان از مصرف دارو و تغذیه مناسب در خانه، رعایت تمام دستورالعمل ها ضروری است. درمان را به تنهایی متوقف یا تغییر ندهید یا زمان مصرف را تغییر ندهید. دادن داروها در دوز و زمان دقیق تجویز شده بسیار مهم است زیرا در این مرحله نابالغ، حیوانات تغییرات زیادی در متابولیسم و ​​دفع دارو دارند. حتی تغییرات جزئی در دوز دارو می تواند برای بهبودی توله سگ شما مضر باشد. توله سگ شما همچنین به دلیل نیازهای ظریف و ناتوانی در تغذیه صحیح به تنهایی نیاز به مراقبت بیشتری در مورد تغذیه خود دارد.

بیمارانی که سطح گلوکز پایینی دارند به مراقبت بیشتری نیاز دارند و باید در زمان مشخصی از روز و با فرکانس مخصوص به نژاد، سن و اندازه توله سگ شما تغذیه شوند.

واکسیناسیون

پیشگیری بهترین راه برای مدیریت مرگ زودهنگام توله سگ ها است. واکسیناسیون منظم در سگ مادر می تواند به کاهش احتمال قرار گرفتن در معرض ویروس ها در توله ها کمک کند. سد باید از نظر عفونت های باکتریایی یا هرپس ویروس سگ در دوران بارداری تحت نظر باشد. حفظ سلامت او در طول دوران بارداری و شیردهی برای بقای توله سگ بسیار مهم است. رعایت بهداشت خوب هنگام لمس توله ها نیز می تواند به به حداقل رساندن گسترش عفونت کمک کند. با این حال، برخی از مرگ های زودهنگام ممکن است اجتناب ناپذیر باشد، به خصوص اگر توله سگ در بدو تولد مشکلی داشته باشد.

گاهی اوقات توله سگ ها در بدو تولد سالم به نظر می رسند اما در چند هفته اول زندگی به طور ناگهانی می میرند. دامپزشکان این را به عنوان سندرم محو شدن توله سگ یا مرگ ناگهانی در توله سگ ها تعریف می کنند. تعدادی از شرایط مختلف مسئول این مرگ‌ها هستند.

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

علائم مرگ زودرس (سندرم محو شدن توله سگ) در سگ ها

بیشتر علائم بیماری فقط حدود ۲۴ ساعت قبل از مرگ باقی می مانند. گاهی اوقات ممکن است بیماری با وزن کم و عدم رشد پیش از آن باشد. به محض مشاهده هر یک از علائم زیر با دامپزشک تماس بگیرید.

 1. استفراغ
 2. ترشح بزاق
 3. گریه مداوم
 4. عدم افزایش وزن
 5. دشواری در تنفس
 6. وزن کم در بدو تولد
 7. مدفوع نرم یا اسهال
 8. شکم دردناک (توله سگ ممکن است حرکات پارویی انجام دهد)

 

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

سندرم محو شدن توله سگ ممکن است عفونی یا مادرزادی باشد:

عفونی. این بیشتر نگران کننده است زیرا می تواند برای سایر اعضای بستر خطرناک باشد.
مادرزادی. یا یک نقص مادرزادی یا رانتی که در بدو تولد توسعه نیافته است.

این دو نوع همپوشانی دارند زیرا سگ های مادر اغلب از توله های ضعیف یا کوچک مراقبت نمی کنند و این حیوانات بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند.
علل مرگ زودرس (سندرم محو شدن توله سگ) در سگ ها

اینها شایع ترین علل و عوامل کمک کننده هستند.

 1. نقص مادرزادی
 2. مراقبت ناکافی از مادر
 3. عدم تولید شیر در مادر
 4. انگل روده به ویژه کرم قلابدار
 5. وزن کم در بدو تولد (تولید بستر)
 6. کمبود زمان تغذیه نسبت به خواهر و برادر
 7. سپتی سمی نوزادان – عفونت باکتریایی که سیستمیک می شود و خیلی سریع توله سگ را می کشد.
 8. عفونت ویروسی (اغلب از مادر به ارث می رسد) هرپس ویروس سگ، پاروویروس سگ، دیستمپر سگ، آدنوویروس سگ

 

مرگ زودهنگام یا ناگهانی در توله ها معمولاً به عنوان سندرم محو شدن توله سگ گفته می شود. قبل از مرگ اغلب علائم کمی یا بسیار کوتاه بیماری وجود دارد. این بیشتر در هفته اول زندگی اتفاق می افتد، اما ممکن است تا ۳ هفتگی رخ دهد. تعدادی از شرایط مختلف می تواند باعث سندرم محو شدن توله سگ شود. گاهی اوقات مرگ توله سگ های انفرادی به نقص مادرزادی مربوط می شود که بلافاصله آشکار نشد.

گاهی اوقات مادر در مراقبت از اعضای ضعیفتر یا کوچکتر بستر ناکام می ماند. توله سگ های جوان سیستم ایمنی ضعیفی دارند. آنها آنتی بادی هایی را از شیری که سگ مادر پس از تولد تولید می کند به دست می آورند که آغوز نامیده می شود. توله سگ هایی که نتوانند به اندازه کافی شیر بخورند، این آنتی بادی ها را دریافت نمی کنند و احتمال ابتلا به یک عفونت جدی بسیار بیشتر است.

گاهی اوقات عفونت پستان (ماستیت) یا کمبود کلسیم در مادر می تواند شیر مادر را محدود کند. ویروس هرپس سگ یکی دیگر از علل شایع سندرم محو شدن توله سگ است. این ویروس می تواند از مادر در داخل رحم یا از مایعات پس از تولد منتقل شود. معمولاً در بزرگسالان علامتی نیست، اما تا حدود ۳ هفتگی باعث مرگ توله سگ می شود. اگر مادر مبتلا به ویروس باشد، توله ها ممکن است در ابتدا ضعیف به دنیا بیایند یا حتی مرده به دنیا بیایند.

 

علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله علل تلف شدن زود هنگام توله سگ و راه های جلوگیری از آن ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا