برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog

ریزس مو به صورت ژنتیکی و فصلی در سگ و گربه عادی است. در مقاله دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog با دیگر عوامل این امر آشنا میشیم. با ایپتوال همراه باشید.

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog

جالب است بدانید که موها نیز مانند سایر سلول های بدن دارای دوره عمر و زندگی محدودی هستند و پس از طی این دوره می میرند و از بدن جدا می شوند. پس ریزش مو گاها روند طبیعی است.

بیشتر نژاد های مو بلند در سگ ها و گربه ها دارای ریزش موی فصلی هستند اما در این حالت ریزش مو هیچگاه بصورت کچلی بروز پیدا نمی کند و بدن حیوان بی مو نمی شود.

در صورتیکه ریزش مو همراه با خارش شدید بدن یا همراه با طاسی نقطه ای باشد ناشی از بیماری است و باید به دامپزشک مراجعه کرد.

عوامل بسیاری باعث ریزش مو (آلوپسیا) در سگ ها و  گربه ها می شوند. عمدتا بیماری های انگلی و قارچی و البته پرکاری تیروئید ریزش مو را به همراه دارند.

 

 

 

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dogدلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با سگ اینجا کلیک کنید

عوامل ریزش مو

 

تغذیه نامناسب

دامپزشکان معمولا بر اساس نژاد، سن و وزن حیوان برنامه تغذیه ای مناسب برای او دارند. رژیم غذایی نامناسب که دارای مقادیر مورد نیاز ویتامین ها و مواد معدنی نباشد و همچنین غذاهایی که حاوی مواد آلرژن(حساسیت زا)، ادویه های فراوان، مواد نگهدارنده و افزودنی ها (مانند فست فود)  هستند، باعث ریزش مو می شوند. در این موارد استفاده از غذا های طبیعی و ساده و همچنین غذاهای مخصوص حیوانات توصیه می شود. به خاطر داشته باشید تغذیه بیش از اندازه با رژیم غذایی حاوی مرغ یکی از علتهایی تشدید ریزش مو است.

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

آلرژی

عوامل آلرژی زا مانند مواد شمیایی، برخی شامپوهای نامناسب، دود سیگار و … می تواند سبب افزایش ریزش مو شود.

 

شستشوی بیش از حد

شستشوی بیش از حد با شامپو حتی شامپوهای مخصوص حیوانات هم سبب ریزش مو می شود. با به حداقل رساندن تعداد دفعات شستشو (حداقل ۳ هفته یکبار) و استفاده از شامپوهای خشک و برنامه منظم برس زدن، به میزان قابل توجهی از ریزش مو ها کاسته می شود.

هنگام برس زدن دندانه های برس باید با پوست تماس پیدا کنند. این کار سبب بهبود جریان خون در سطح پوست شده و به تغذیه مو ها کمک کرده و از ریزش مو ها می کاهد. همچنین با اینکار موهای مرده بین شانه های برس جمع شده و دیگر در محیط اطراف پخش نمی شوند. در نژاد های مو بلند کوتاه کردن مو ها هم تا حدودی ریزش موها را کاهش می دهد.

 

 

 

 

برای دیدن مقاله کمک های اولیه گربه و سگ اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog

عوامل عصبی و  محیطی

ترس و استرس از عوامل تشدید ریزش مو است. جدایی از صاحب، تغییر روال زندگی، تنهایی و یا ورود حیوان دیگر که باعث ایجاد استرس و ترس در حیوان می شود ریزش مو را به دنبال خواهد داشت.

مثال بارز این نوع ریزش مو بخصوص در گربه هایی که جهت درمان و معاینه در کلینیک های دامپزشکی بستری می شوند، است. این شکل از ریزش مو می تواند بصورت موقت (با برگشت حیوان به خانه) و یا بصورت دائم بدلیل استمرار عوامل عصبی و یا استرس باشد.

 

کنترل استرس

یک سگ مضطرب نسبت به مواقع عادی ریزش موی بیشتری دارد . اضطراب در سگ ها بر اثر عوامل محیطی مانند تغییر محل زندگی ، از دست دادن یکی از اعضای خانواده یا پت و یا تولد یک کودک به وجود می آید . کنترل استرس معمولا مشکل را حل کرده و ریزش مو را کاهش می دهد .

علت استرس سگ خود را شناسایی کرده و آن را با محبت و توجه ، درمان و یا حتی دارو از بین ببرید .

در صورتی که متوجه شدید ریزش موی سگتان غیر عادیست حتما او را برای معاینه به نزد دامپزشک ببرید تا احتمال وجود بیماری های مختلف از بین برود . بیماری هایی که موجب ریزش مو می شوند شامل مشکلات پوستی ، کرم های حلقه دار ، کچلی و سرطان می شوند .

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dogدلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

کک و کنه

کک ها ، کنه ها و دیگر انگل ها می توانند مشکلات زیادی را به وجود آورند . هنگامی که سگ دارای انگل های بیرونی باشد بیش از مواقع عادی خود را می خاراند و همین موجب افزایش ریزش مو می شود .
کک ها و کنه ها را می توان با دارو و شامپو های مخصوص از بین برد .

 

تغییرات هورمونی

جابجایی مقدار هورمونهای جنسی در بدن یکی از دلایل ریزش مو است. این مشکل بخصوص در حیوانات ماده در زمان بارداری و بعد از زایمان به خصوص در خلف و دم حیوان کاملا قابل مشاهده است. در این مورد خارش وجود ندارد و مشکل تنها با تغذیه مناسب رفع خواهد شد.

همچنین ناتوانی غده تیرویید در تولید مقدار کافی هورمون تیروکسین نیز باعث ریزش مو می شود. در این حالت حیوان انرژی کافی برای فعالیت ندارد و زود خسته می شود. ریزش مو و خشن شدن پوشش بدن بیشتر در زیر گلو، پهلوها و پشت ران ها آشکار می شود.

درمان این بیماری که عمدتا در جنس ماده رخ می دهد، تجویز روزانه ی قرص های تیرویید و ید خوراکی است. آشفتگی هورمونی همچنین در سگ های نر پیر نیز باعث ریزش موهای پشت و اطراف بدن و نرم شدن پوست حیوان می شود و سایر سگ های نر به گمان اینکه سگ ماده است به او توجه ویژه ای نشان می دهند.

این مورد نیز با عقیم کردن سگ نر رفع خواهد شد و در عرض سه تا چهار ماه پوشش کاملا جدیدی جایگزین خواهد شد. تغییرات در میزان هورمونهای آدرنال و پانکراس نیز از عوامل ریزش مو می باشند.

 

 

 

 

برای دیدن مقاله نکات مهم در انتخاب غذای گربه اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه Alopecia Cat Dog

ضعف سیستم ایمنی

نقص در سیستم ایمنی می تواند سبب ریزش مو شود. در بیماری های ویروسی و باکتریایی معمولا ریزش مو شدت می یابد.

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

بیماری انگلی

انگل های داخلی و خارجی یکی از دلایل ریزش مو می باشند. نیش برخی از انگلهای خارجی سبب ایجاد آلرژی در بدن حیوانات شده و ریزش مو را تشدید می کند. جرب ها از مهمترین انگل های پوستی هستند که باعث ریزش موها می شوند.

جرب دمودکس که شایع ترین عامل آلودگی در سگ ها محسوب می شود باعث ریزش موی بدون خارش در نواحی پیشانی، اطراف چشم ها، پوزه و مخصوصا پنجه و لای انگشتان می شود. جرب سارکوپتس هم که عامل بیماری گال می باشد در نواحی کم موی بدن مثل گوش، اطرلف چشم، سر و گردن، شکم، آرنج و پاها سبب خارش شدید، قرمزی و ریزش مو می شود. برخی کک ها وشپش ها نیز از عوامل ریزش مو هستند.

 

بیماری قارچی

قارچ های پوستی بیشتر ریزش مو را بصورت موضعی ایجاد می کنند. اما برخی قارچها باعث ریزش مو در کل بدن می شوند.

 

سرطان

سرطان های پوستی سبب ریزش مو می شوند.

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dogدلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربهalopecia Cat Dog

عدم اعتماد به یک دامپزشک

به تمامی صاحبان حیوانات خانگی توصیه می شود همواره به یک دامپزشک مراجعه کنند. مراجعه به دامپزشکان متعدد بدلیل اینکه دامپزشک پیشینه ای از سوابق قبلی ندارد و جهت درمان باید پروسه طولانی را طی کند باعث عدم درمان یا کند شدن مراحل آن می شود. بنابراین به صاحب  حیوان توصیه می شود در صورت عدم درمان ریزش مو با دامپزشک خود در تماس باشند و از مراجعه به کلینیک های مختلف خودداری نمایند.

 

دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله دلایل طاسی و ریزش مو در سگ و گربه alopecia Cat Dog ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا