برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle.شرایط نگهداری از لاک پشت را میدانید؟ میتوانیم به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنیم ؟ با مقاله کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle همراه باشید.
کلیات نگهداری از لاک پشت Turtleکلیات نگهداری از لاک پشت Turtle
لاک پشت ها از موجودات خزنده ای هستند که عمر زیادی دارند و بیشتر عمر خود را در دریا می گذرانند، آن ها حیوانات خون سردی هستند و می توانند برای مدت طولانی غذا نخورند.

 

روش نگهداری از لاک پشت

لاک پشت سنگ پشت حیوانی وحشی است که گاهی توسط افراد علاقمند به عنوان حیوان خانگی در خانه نگهداری می شوند. ما نگهداری این جانداران را که اغلب حفاظت شده هم هستند توصیه نمی کنیم ولی نکاتی را برای نگهداری از آنها ذکر می کنیم تا شرایط نگهداری شان هر چه بیشتر شبیه محل زیست طبیعی شان باشد.لاک پشتهای خانگی جزو حیوانات خانگی خاص یا اگزوتیک ها هستند و نگهداری آنها نیاز به تجربه و دانش دارد. با مطالعه در مورد نحوه زندگی ، عادات تغذیه ای و محل زیست آنها، به طول عمر آنها در منزل کمک کنیم.لاک پشت خشکی همه فاکتورهایی که دوست داشتنی اش می کند را دارد، غذای آن ارزان قیمت است (میوه،سبزیجات) ، نیاز به مراقبت زیاد ندارد، می تواند حس مسئولیت کودکان را افزایش دهد و می توانید افتخار کنید که در باغتان یکی از حیوانات ماقبل تاریخ را دارید.

هر لاک پشت بر اساس نوع آن متفاوت است.لاک پشت باید به صورت نیمه آزاد نگهداری شود لاک پشت شما می تواند از سن ۲ یا ۳ سالگی جهان بیرون را کشف کند. می توانید این لاک پشت را در بعضی از فصل ها در باغ یا باغچه یتان رها کنید تا حرکت کند به شرط آن که باغ دارای حصار باشد. می توانید یک محفظه برای لاک پشتتان بخرید اما از خرید محفظه شیشه ای خودداری کنید زیرا لاک پشت با دیدن تصویر خود دچار استرس می شود.بر خلاف آن چه که عموم مردم فکر می کنند، لاک پشت تنهایی را ترجیح می دهد! زندگی با دیگر حیوانات توصیه نمی شود و این کار ممکن است موجب بیماری آن شود. اگر لاک پشتتان بیرون از خانه با حیوانات دیگر زندگی می کند، به ویژه با سگ ها،ممکن است دچار مشکلات جدی شود. در واقع، ممکن است سگ ها لاک آن را با استخوان اشتباه بگیرند و به این ترتیب لاک پشت آسیب ببیند.

 

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

 

شرایط دمایی محل زندگی لاک پشت

لاک پشت نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم کند. ما انسان ها وقتی گرممان می شود عرق می کنیم اما این کار برای لاک پشت غیر ممکن است. به همین دلیل است که لاک پشت همیشه آرام راه می رود. زمانی که لاک پشت سردش می شود و یا به اشعه UV (که برای حفظ لاکش ضروری است) نیاز دارد زیر نور خورشید، لامپ گرمایی ( با دمای حداقل ۲۸ درجه) می رود تا گرم شود.لاک پشت برای خنک شدن به سایه یا لانه خود می رود. مراقب باشید زیرا لاک پشت ها در دمای ۱۸ درجه سرما می خورند. دمای بدن لاک پشت در تغذیه مناسب او ضروری است. اگر لاک پشتتان کم غذا می خورد و یا دیگر غذا نمی خورد، و یا مدفوع آن نرم است و رنگش تغییر کرده است، سریع دمای محلی را که در آن خود را گرم یا سرد می کند بررسی کنید.

 

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtleکلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

برای دیدن آخرین آگهی های مرتبط با حیوانات اگزوتیک اینجا کلیک کنید

آیا گوشت لاک پشت فایده ای هم دارد؟

گوشت لاک پشت خواص زیادی دارد ، البته گوشت هر لاکپشتی هم قابل مصرف نیست.

لاک پشت باید به خواب زمستانی برود. همانطور که گفتیم لاک پشت نمی تواند دمای بدن خود را به تنهایی تنظیم کند و در نتیجه تحمل هوای سرد را ندارد. لاک پشت اگر به خواب زمستانی نرود عمر کوتاهی خواهد داشت ، بدنش خیلی سریع خسته می شود و از ذخایرش استفاده می کند.دستگاه تولید مثل لاک پشت های ماده نیز در اینصورت دچار مشکل می شود. لاک پشت در محیط طبیعی در زمین فرو می رود تا در زمستان دمای بدنش را حفظ کند. سپس متابولیسم او به قدری کند می شود که می تواند ماه ها بدون غذا خوردن زنده بماند. می تواند روی زمین یا داخل آن به خواب زمستانی برود.

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

تشخیص لاک پشت نر و ماده

لاک پشت نر و ماده را تشخیص دهید. دم لاک پشت نر بلندتر و شکم آن فرو رفته تر است. شکم فرورفته موجب می شود تا جفت گیری برای آن راحت شود. معمولا لاک پشت ماده بزرگ تر است . دم آن کوتاه تر است و سفت تر است. اگر در انتخاب جنسیت آن تردید دارید پیشنهاد می شود لاک پشت نر بخرید. لاک پشت ماده باید ۲ تا ۳ بار در سال با لاک پشت نر تماس برقرار کند تا تخمک گذاری درست داشته باشد.

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtleکلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

نکته مهم در رابطه با سنگ لاک پشت

سنگ لاک پشت می دانستید که لاک یک نوع صدف نیست؟ لاک مجموعی از پلاک های استخوانی است که به اسکلت حیوان متصل است. این پلاک ها پوشیده از پولک هایی از جنس کراتین است. لاک به مرکز عصبی لاک پشت وصل است. شکم لاک پشت نیز از استخوان های مسطح ساخته شده است. لاک دو سوم وزن لاک پشت را تشکیل می دهد و مانعی طبیعی در مقابل تهاجم حیوانات و انگل ها است.در صورتی که لاک آسیب دیده باشد و اعضای بدن نمایان نباشد، می توان آن را با پلاستیک های پلمیری ترمیم کرد. در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید. لاک پشت به صورت توده ای یا به صورت لایه لایه پوست اندازی می کند. لاک پشت جوان ۱ بار در ماه پوست اندازی دارد. لاک پشت های بالغ ۲ بار در سال پوست اندازی دارند.

 

 

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

تغذیه لاک پشت

لاک پشت گیاه خوار است لاک پشت اساسا از گیاهان تغذیه می کند. قاصدک، گشنیز، یونجه جزو ۹ گیاه ضروری در غذای اصلی لاک پشت است. مراقب باشید که اگر لاک پشت بیش از اندازه کاهو می خورد، لاک آن کلسیم خود را از دست می دهد و یک بیماری استخوانی به نام استئوفیبروز برای لاک آن به وجود می آید.می توانید چند تکه میوه ۲ بار در هفته به آن بدهید؛ میوه هایی مثل موز، سیب،… اگر مدفوع لاک پشت به صورت مایع است میوه زیاد خورده است. می دانستید که لاک پشت دندان ندارد؟ اما دهان قلاب شکل آن اجازه می دهد تا غذا را با دهان ببرد. هرگز نباید نان،شیر، شکلات، شکر، برنج، پنیر، غذاهای دریایی، غذای سگ، گربه یا راسو داد.

لاک پشت ۳ تا ۵ برابر بیشتر از هر خزنده دیگری به کلسیم نیاز دارد. سنگ لاک پشت (که از پلاک های استخوانی تشکیل شده است) برای رشد کردن به کلسیم نیاز دارد. باید غذاهایی به آن بدهید که سرشار از کلسیم باشد، مثل کاسنی، برگ کاهو. اما این ها برای لاک پشتی که درون محفظه خانگی زندگی می کند کافی نیست. برای این لاک پشت ها باید کلسیم کربنات نیز در رژیم غذایی قرار داد: لاک پشت جوان هر روز و لاک پشت های بالغ دو بار در هفته به کلسیم کربنات نیاز دارند. برای کسانی که اولین تجربه حیوان خانگی را دارند لاک پشت بهترین گزینه است.

 

 

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtleکلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

لاک پشت های خانگی

لاکپشتهای خانگی چند گروه هستند که در اینجا به آنها اشاره مختصری می کنیم:

 

لاک پشت برکه ای

لاک پشت برکه‌ ای ساکن آب شیرین است که در تالاب‌ها و آبگیرهای ایران به فراوانی یافت می‌شود و همچنین به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می‌شود. این لاک پشت در آب‌های با جریان کند و راکد زندگی می‌کند و در استان‌های شمالی، غربی، جنوب غربی زندگی می‌کند.لاک پشت برکه ای بی آزار است و در طبیعت عمر طولانی دارد ولی در اسارت احتمالا به دلیل صدمات ناشی از حمل، و نقل، گرسنگی و شرایط بد نگهداری آنها در منازل این عمر طولانی را ندارند. غذای آنها به طور کلی گیاهان آبزی، سبزیجات، حشرات، ماهی و غیره است. اگر کلسیم مورد نیاز حیوان از غذا تامین نشود لاک‌پشت دچار بیماری نرمی لاک می‌شود.در اوایل این لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند، بنابراین در اوایل غذا کمی در اختیارش قرار دهید و از آکواریوم اش دور شوید . بتدریج لاک پشت‌ها حتی از دست شما نیز غذا می‌گیرند.برای نگهداری این لاکپشت فضا را طوری برای حیوان مهیا کنید که بتواند مدتی نیز در خارج آب گردش کند برای همین آکواریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آنها نیست. همچنین توصیه می‌شود که آن را در فضای آزاد مثل باغچه‌ها نگهداری کرد ولی غذایشان از منابع دیگری فراهم شود.طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به راحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را به صورت وارونه در دست بگیرید و به لبه پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن است.

 

لاک پشت خاکی

لاک‌پشت‌های خشکی زی یا خاکی یا زمینی، شامل چندین گونه مختلف هستند که جثه ها و شکل های مختلفی دارند و همان طور که از نام آنها مشخص است در خشکی زندگی می‌کنند.در ایران دو گونه از آنها شامل لاکپشت مهمیز دار با نام علمی Testudo graeca و لاک‌پشت آسیایی با نام علمی Testudo horsfieldii یافت می‌شود. این لاک پشت‌ها حفاظت شده هستند بنابراین اگر به طور اتفاقی آنها را در جایی غیر از محیط طبیعی آنها پیدا کردید و علاقه مند هستید که مدتی آنها را نگهداری کنید سپس به محیط طبیعی برگردانید بهتر است برای نگهداری آنها مطالبی را مطالعه کنید.این لاک پشت‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و می‌توان آنها را در باغچه‌ها نگهداری کرد. این جانور ممکن است به سبزی‌های باغچه آسیب بزند. برای تغذیه ، سبزیجات، کاهو، هندوانه، میوه و سایر سبزیجات و صیفی جات را میتوانید استفاده کنید. همچنین آنها از حشراتی مانند سوسک هم تغذیه می‌کنند.

 

لاک ‌پشت گوش قرمز

سنگ پشتی سبز رنگ با نوارهای سیاه و نیز لکه‌های قرمز بر روی گوش‌ها، که زیر لاک زرد است و لکه‌های سیاه دارد. در برکه‌ها و رود خانه های آرام با پوشش گیاهی غنی در آمریکا ساکن است. طول ماده‌ها تا ۳۰ سانتی متر و نرها ۲۰ سانتیمتر است. از متداول‌ترین لاک پشت‌ها برای نگهداری به عنوان حیوانات خانگی است.در ایران لاک پشتهای گوش قرمز‌ از کشور سنگاپور وارد می‌شوند و در بسیاری از فروشگاه‌های آکواریوم و حیوانات خانگی به فروش می‌رسند. این لاک‌پشت‌ها نیمه آبزی هستند که در طبیعت در مکان‌های آرام خنک و منابع آب گرم زندگی می‌کند. آنها معمولاً در دریاچه‌ها، برکه‌ها، مرداب‌ها، نهرها، رودها و مکان‌های ساکت و آفتاب‌گیر یافت می‌شوند. لاک پشت گوش قرمز همانند لاک پشت‌های برکه‌ای خزری و اروپایی هم گوشتخوار و هم گیاه‌خوار است. لاکپشت گوش قرمز در طبیعت از انواع ماهی‌ها، حشرات و غذاهای گیاهی تغذیه می ‌کند.گوش قرمز های یک ساله‌ تقریبا ۵ – ۶ سانتی‌متر طول دارند. طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود ۱۸-۲۲ سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ ۲۵ تا 30 سانتی متر است.

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

نگهداری از لاک پشت گوش قرمز : از غذا تا محل مناسب زندگی

نگهداری از لاک پشت گوش قرمز لاک پشت های گوش قرمز یا به قول ایرانی ها لاک پشت سنگاپوری به دلیل اینکه بسیار آرام هستند و به لحاظ ظاهری زیبا و دوست…

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtleکلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

نکات مهم در رابطه با نگهداری لاک پشت

به منظور بهداشت شخصی و نیز جلوگیری از سرایت برخی بیماری‌ها و انگل‌ها به لاک‌پشت، قبل و بعد از دست زدن به لاک‌پشت و محیط آن باید دست‌ها را شست. این مورد به ویژه برای کودکان باید رعایت شود. صابون‌های مایع ضد باکتری برای این کار مناسب و راحت‌تر هستند.توجه داشته باشید که آفتاب برای لاک پشت‌ها ضروری است و نبود محلی برای آفتاب گیری ممکن است باعث مبتلا شدن حیوان به بیماری‌های عفونی شود یا این که دچار ضعف جسمانی شود. کوران شدید هوا، مرطوب و نمناک بودن بیش از حد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط ، آنها را به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد.لاک‌پشت‌ها مدفوع بسیار ‌اندکی دارند.

تمیز کردن این مدفوع راحت است و هر چند وقت یک بار محل نگهداری لاک‌پشت باید شسته و ضدعفونی شود. خود لاک‌پشت نیز باید شسته شود. درکل خزندگان از جمله لاک‌پشت‌ها از تمیز‌ترین حیوانات بشمار می‌آیند و اگر بوی بدی از آنها به شامه برسد به دلیل محل زندگی آنها است که آلوده است و باید به سرعت تمیز شود. همچنین لاک‌پشت هنگام‌ ترس مدفوع می‌کند.هنگام خرید لاک‌پشت دقت کنید اگر در آکواریوم بسیار سریع شنا می‌کند بسیار سالم و سرحال است. هر لاک‌پشت مشخصه خاص خود را دارد. لاک لاک‌پشت آب شیرین نباید خیلی نرم باشد و با انگشت فرو نرود.قبل از خرید لاک‌پشت لازم است به برخی نکات بهداشتی توجه شود. اغلب فروشندگان حیوانات خانگی معمولا لاک‌پشت‌ها را در یک محیط مناسب و تمیز قرار نمی‌دهند و ممکن است آنها دچار آسیب، عفونت، سوءتغذیه و سالمونلا باشند. به همین دلیل باید لاک‌پشت جدید را که میخرید مدتی قرنطینه کنید.

 

کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle

 

 

متشکریم که همراه ایپتوال مرجع پت و حیوانات و مقاله کلیات نگهداری از لاک پشت Turtle ؛ بودید.

خوشحال میشیم اگر این مقاله براتون مفید بود ما رو در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های اخیر
فروش دیسکس سالم و قرنطینه شده در چند رنگ مختلف
برای قیمت تماس بگیرید
جوجه اردک تازه از تخم دراومده
برای قیمت تماس بگیرید
سهره نر جوجه نشوندار
برای قیمت تماس بگیرید
خروس ایام سمانی اصیل
برای قیمت تماس بگیرید
حلزون فولیکا .البینو .جید
برای قیمت تماس بگیرید

آخرین دیدگاه‌ها

بالا